„Hry zahájí ve 2é hodin předseda Senátu Přemysl Sobotka, který převzal nad akcí záštitu,“ sdělil Lukeš. Českou republiku bude reprezentovat 27 sportovců a sportovkyň, všichni patří ke světové špičce.

Účastníci her budou zápolit od úterý na libereckých, jabloneckých a českodubských sportovištích v atletice, plaveckých disciplínách, míčových hrách, cyklistice, tenise a v dalších letních sportech.

Global Games 2009 pořádá Mezinárodní sportovní federace pro osoby s postižením intelektu (INAS-FID) a Českých svazem mentálně handicapovaných sportovců za významné podpory Libereckého kraje, města Liberce, města Jablonce nad Nisou a Českého Dubu. Mezi partnery letošních Global Games je také 10. Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF) 2011, který po hrách převezme symbolickou štafetu významných sportovních událostí v Libereckém kraji.

Hry se poprvé konaly v roce 2004 ve švédském Böllnasu. Zápolení v šesti sportech se tehdy zúčastnilo 1300 sportovců z 37 států. Sportovci s postižením intelektu se od Her v Sydney nemohou účastnit paralympiád, ale předpokládá se, že v roce 2012 budou již zastoupeni na paralympiádě v Londýně.