„V současné době je bdělost na Blanici v Heřmani, Otavě v Písku a na Lužnici v Klenovicích a Frahelži. Dokonce i výstrahy skončily, takže se situace vrací do normálního stavu,“ uvedl Vlasák.

Lidé z 33 obcí, které velká voda zasáhla, uklízejí a dál sčítají škody. Podle odhadů by neměly překročit jednu miliardu korun. Nikdo při velké vodě na jihu Čech nezemřel ani se nezranil.

Stav nebezpečí vyhlášený jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) na Prachaticku, Písecku a Strakonicku, který platí do 17. července, by mohl být v nejbližších dnech zrušen. „Uvidíme podle situace,“ řekl agentuře Mediafax Zimola.

Přívalový déšť vyplavil v noci na neděli 28. června a další dny celkem 33 jihočeských obcí. Velká voda postihla přes 500 objektů, evakuováno bylo více než 1000 lidí. Pryč museli obyvatelé z jednotlivých domů, senioři, ale i děti z letních táborů, nebo kempaři. Ti, kteří dál zůstávají mimo svá bydliště, jsou u příbuzných a známých, o ostatní se postaraly obce a Jihočeský kraj. Ten také pro postižené občany ale i pro ty, kteří chtějí někomu pomoct, zřídil bezplatnou telefonní linku s číslem 800 100 450. Více informací naleznou občané na webu: www.kraj-jihocesky.cz