Slovenský režisér Vladimír Balko ve filmu Pokoj v duši vypráví o muži, který se po propuštění z vězení snaží o návrat do běžného života. Okolí jej však stále soudí podle jeho minulosti a hlavní hrdina se tak vydává za svým někdejším kamarádem, po jehož boku prožívá vnitřní drama. Balko Pokoj v duši natočil podle scénáře Jiřího Křižana, který je autorem předlohy k oceňovanému česko-polskému snímku Je třeba zabít Sekala. Film autenticky zachycuje slovenský venkov a zdejší romskou komunitu.

Festivalové klání o Křišťálový globus pokračuje projekcí italské komedie Za všechno může Jidáš režiséra Davida Ferraria. Ta pojednává o skupině vězňů, s nimiž má mladá avantgardní režisérka v plánu nastudovat divadelní představení o posledních dnech Ježíše Krista. K tragikomickému konfliktu dojde ve chvíli, kdy se nikdo z vězňů nechce zhostit role Ježíšova zrádce Jidáše. Režisérka tak hledá východisko v netradiční interpretaci biblického textu.

Čtvrtý festivalový den završí německé drama Whisky s vodkou o stárnoucím herci, kterého během natáčení kvůli nespolehlivosti nahradí mladší kolega. Hlavní hrdina zpočátku svým nadřazeným chováním v divácích vzbuzuje odpor, ale později odhaluje i svou lidskou stránku. Režisér Andreas Dresen na sebe upozornil snímkem Sedmé nebe o milostném vztahu mezi dvěma seniory, které bylo oceněno na festivalu v Cannes a získalo dvě nominace na Evropské filmové ceny.

Do hlavní soutěžní sekce 44. ročníku karlovarského festivalu bylo zařazeno 14 filmů. Její vítězové budou vyhlášeni 11. července.