Schrader pro svůj nejnovější film adaptoval kontroverzní knihu spisovatele Yorama Kaniuka, která tragikomickým způsobem vypráví o událostech druhé světové války. Režiséra na knize zaujala především originalita, která z ní činí výjimečné dílo, ale zároveň vzbuzuje kontroverzní reakce.

"Je to opravdu originální námět, ale s tím souvisejí i problémy. Originalita totiž lidem často vadí. Spousta filmů je v dnešní době velmi podobných a chtěl jsem udělat něco netradičního. Pro mě je mnohem důležitější vyzkoušet něco nového, než řešit, jestli se to bude lidem líbit," uvedl Schrader. O knihu podle něj v minulosti projevil zájem Charlie Chaplin i Orson Welles, ale k realizaci jejich snů nikdy nedošlo.

O představiteli hlavní role měl režisér jasno již při čtení scénáře. "Jeffa Goldbluma jsem sice v té době moc dobře neznal, ale měl jsem pocit, že on je ten pravý pro hlavní roli," dodal Schrader. Chlapce, který ztvárnil hlavní dětskou roli, autor filmu Okamžik vzkříšení našel v Rumunsku, kde svůj snímek natáčel. Filmu údajně velmi prospělo, že se jeho realizace o rok posunula a Tudor Rapiteanu tak duševně dospěl.

Děj Schraderova snímku se odehrává ve dvou časových rovinách, které začínají v letech 1928 a 1961. Časový posun se režisér snažil vyjádřit různým způsobem snímání používaného v dané době. "Chtěl jsem, aby se vyprávění vyvíjelo v souladu s kinematografií," vylíčil svůj záměr Schrader. Jeho Okamžik vzkříšení pojednává o muži, který vzpomíná na minulost v psychiatrické léčebně určené pro oběti holocaustu.

Americký scenárista a režisér Paul Schrader zaznamenal úspěch již se svým prvním scénářem k filmu Japonská mafie, který natočil v roce 1975 režisér Sydney Pollack. Jeho scenáristický um poté využila celá plejáda proslulých autorů, například Brian De Palma při dramatu Posedlost nebo Martin Scorsese při natáčení Taxikáře a Zuřícího býka.

Svou režijní dráhu zahájil Schrader v roce 1978 kriminálním dramatem Modré límečky. Na svém kontě má řadu oceňovaných filmů, mimo jiné Naostro, Americký gigolo, horor Kočičí lidé, Světlo mého dne, Muž bez spánku, Muž v nesnázích a další. Schrader byl dvakrát nominován na Zlatý globus.