Francouzský snímek Villa Amalia v Karlových Varech uvede slavná herečka Isabelle Huppertová. Ta na festivalu převezme také Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Huppertová ve filmu režiséra Benoita Jacquota ztvárnila ženu, která se po odhalení nevěry svého partnera rozhodne kompletně skoncovat se svým dosavadním životem. Hlavní hrdinka se chce zbavit všech věcí, které ji pojí s minulostí a útěchu hledá u svého kamaráda z mládí Georgese. V Itálii poté nachází opuštěný dům u moře, který představuje symbol jejího nového životního počátku.

Írán v soutěžní sekci zastupuje režisér Abdolreza Kahani s filmem Dvacet, jehož název odkazuje na počet dní, které zbývají do uzavření neprosperující jídelny, v níž se převážně konají smuteční hostiny. Pětice zaměstnanců se však nechce s osudem stravovacího zařízení smířit a jeho uzavření se pokusí vlastními silami zabránit. Obyčejná restaurace se tak v podání Abdolrezy Kahaniho stává podobenstvím o celé íránské společnosti plné svérázných postav.

Do hlavní soutěžní sekce 44. ročníku karlovarského festivalu bylo zařazeno 14 filmů. Držitel Křišťálového globu bude vyhlášen na závěrečném ceremoniálu, který se uskuteční 11. července.