„Říčka Kamenice způsobila bleskovou povodeň, protože to je tok, který nemá žádnou protipovodňovou ochranu, je v podstatě bez regulace,“ řekl agentuře Mediafax Svejkovský.

„Máme nahlášeno asi 130 událostí, je toho opravdu hodně,“ řekla agentuře Mediafax operační důstojník krajských hasičů s tím, že jednotky jezdí zasahovat prakticky od Děčína až po Českou Kamenici.

Například v České Kamenici zaplavila voda z Kamenice železniční přejezd. Libor Tříska, obyvatel České Kamenice, agentuře Mediafax před 19. hodinou potvrdil, že voda se vylila i ze zdejšího rybníka a zaplavila zdejší náměstí.

Kamenice, která v průběhu dvaceti minut stoupla o 170 centimetrů a dosáhla tak třetího povodňového stupně, se vylila rovněž do Srbské Kamenice a Jánské, kde blesková povodeň zaúřadovala v průběhu tří dní podruhé. Po 19. hodině už hladina Kamenice klesá, měla 131 cm oproti 242 centimetrů, které byly naměřeny před dvěma hodinami. Zvedla se však hladina Ploučnice u Benešova nad Ploučnicí. V 17 hodin zde bylo naměřeno 152 cm, zatímco po 19. hodině už měla 188 centimetrů.

V Markvarticích nedaleko České Kamenice se rozlila říčka Bystrá. Voda zatopila několik domů, včetně benzínové čerpací stanice a blízkého autobazaru. „Autům koukaly jenom střechy. Dokonce tam musel zasahovat i vrtulník,“ doplnil Libor Tříska.

V Novém Oldřichově hasiči museli evakuovat dvě rodiny s malými dětmi

Voda se vyvalila i v samotném Děčíně, kde došlo k vylití Jílovského potoka přes kanalizaci v ulicích Ústecká, Podmokelská, Poštovní.