Forman po řadě velkorozpočtových historických snímků natočil komorní experiment, který se z jeho tvorby vymyká. "Sám jsem zvědavý, jestli na to lidi budou chodit do kina nebo ne. Klasický film to není, je to filmový záznam představení. Jeho výhodou je, že na rozdíl od divadla vidíte hercům do obličeje," řekl režisér.

Dobře placená procházka je podle něj originálním vyprávěním na pomezí divadla a kinematografie. "Od začátku jsem chtěl divákům říct, že jdeme do divadla, dokonce do Národního divadla, kde je orchestr a dirigent. Když představení začne, kamery do něj začínají pomalu pronikat, a začnou z toho dělat film," dodal režisér ke své metodě.

Záznam představení Dobře placená procházka měl původně vyjít pouze na DVD nosiči. "Později se začaly ozývat ohlasy, že by to mohlo zajímat i diváky v kinech. Když mě kameraman Jan Malíř ujistil, že je to technicky proveditelné, řekli jsme si proč ne," popsal Forman cestu jeho nejnovějšího projektu k divákům. Snímek Dobře placená procházka by měl na podzim vyjít také na DVD nosiči. To bude obsahovat soustu bonusů včetně stejnojmenného televizního filmu, který Miloš Forman vytvořil v roce 1966. Ten ovšem na rozdíl od nové „procházky“ využíval playback.

Podle režiséra je Dobře placená procházka určena především českému publiku, ačkoliv jeho uvedení v zahraničí by jej potěšilo. "Více než 50 procent půvabu Dobře placené procházky totiž spočívá v poetice Jiřího Suchého. Jeho práce s českým jazykem je naprosto fascinující," vyjádřil Forman svůj obdiv původnímu autorovi hry, který ve filmu ztvárnil postavu listonoše.

Režisér na tiskové konferenci také přiznal, že ne každý jeho projekt se nakonec dočkal realizace: "Za posledních 10 let se neuskutečnily tři projekty, které byly připraveny k natáčení. Někdy tomu bránil nedostatek peněz, jindy nedostatek inteligence producentů."

Dobře placená procházka byla v divadelní podobě poprvé uvedena v Semaforu před 44 lety. Miloš Forman jazzovou operu před dvěma lety nově nastudoval pro Národní divadlo v Praze, kde inscenace slavila u diváků velký úspěch. Nejnovější film oscarového režiséra po karlovarské slavnostní premiéře vstoupí do českých kin, kde jej mohou diváci zhlédnout od 9. července.