Patrice Chérau prozradil, že v současné době dokončuje svůj v pořadí 11. film s názvem Pronásledování. Natáčení probíhalo od podzimu uplynulého roku do letošního února. "Já jsem svůj film zatím nikomu neukazoval, pouze producentovi. Takže zatím nevím, co si o něm lidé myslí," uvedl režisér a dodal: "V pondělí začnu film mixovat a v červenci by měl být hotov." Do titulních rolí obsadil známé osobnosti francouzského filmu: Charlotte Gainsbourgovou, která byla oceněna na letošním festivalu v Cannes, a Romaina Durise. Nový snímek bude pojednávat o milostném pronásledování, které podle režiséra nevyvolává problémy, ale spíše otázky, jak můžeme být milováni, aniž bychom se cítili pronásledováni.

Festivaloví diváci zhlédnou několik filmů, které Chéreau osobně uvede. "Myslím, že, když se prezentuje retrospektiva, je člověk rád, že se to vůbec dělá a bude se promítat šest až sedm jeho filmů. V mém případě to nebylo tak složité, protože jsem natočil 11 filmu a ten poslední ještě nebyl uveden," řekl na adresu retrospektivy Patrice Chéreau. Dramaturgům ponechal při výběru filmů volnou ruku.

Režisér zavzpomínal také na začátky své filmové kariéry: "Když jsem natáčel svůj první snímek, tak jsem o filmu nic nevěděl. Obdivoval jsem některé režiséry a především německý expresionismus. Postupně jsem objevoval film a naučil jsem se to za pochodu, nestudoval jsem to. Mojí školou byla praxe," prozradil Chéreau, který se ve velké míře věnuje také režii divadelních her a oper. Zmínil, že si odmítal vybrat mezi filmem, divadlem a operou- zajímají jej všechny tři druhy umění. Zdůraznil, že mají stejnou podstatu- vyprávění příběhů.

Autor se věnoval již od svých 19 let divadelní režii a na filmovém poli debutoval v roce 1975 snímkem Tělo orchideje. V 90. letech se zviditelnil historickým dramatem Královna Margot s Isabelle Adjaniovou v ústřední roli. S tímto snímkem bojoval v roce 1994 v hlavní soutěži na filmovém festivalu v Cannes, kde obdržel cenu poroty a Virna Lisiová byla oceněna za nejlepší ženský herecký výkon. Do jihofrancouzského Cannes se vrátil v roce 1998 režisér s komedií Kdo mě má rád, pojede vlakem. Erotické drama Intimita a drama Jeho bratr bodovala na Berlinale. V roce 2005 zazářila v jeho snímku Gabrielle herečka Isabelle Huppertová, která je také letošním hostem festivalu. Před šesti lety byl Patrice Chéreau předsedou poroty na filmové přehlídce v Cannes.