KARLOVY VARY - Celým večerem provázel diváky Marek Eben, který přivítal festivalové hosty, zástupce města a Karlovarského kraje. Známý moderátor připomněl, že v době, kdy diváci festivalu budou sledovat dramata na stříbrném plátně, řada našich spoluobčanů prožívá skutečná dramata po povodních, které v posledních dnech postihly území Česka. "Jsem rád, že ani letos festival nestojí mimo, a těší mne, že vám mohu oznámit, že se vedení festivalu rozhodlo, že jedna koruna z každého prodaného lístku půjde na pomoc při povodních," řekl Eben.

Zahájení festivalu si nenechali ujít prezident Václav Klaus s chotí Livií, režisér Miloš Forman i jeho dvorní kameraman Miroslav Ondříček, herečky Zuzana Stivínová, Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Klára Issová, režisér Juraj Jakubisko, ředitel Národního divadla Ondřej Černý či premiér Jan Fischer.

Umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová převzala z rukou ministra kultury Václava Riedlbaucha Cenu ministerstva kultury. "Bez této osobnosti by karlovarský festival nebyl tím, čím je," prohlásil Riedlbauch. Zaoralová netajila své překvapení a byla touto cenou příjemně potěšena.

Marek Eben představil porotu hlavní soutěžní sekce, ve které zasedne norsko-švédská herečka Maria Bonnevieová, ruský režisér Sergej Dvorcevoj, íránská herečka Niki Karimiová, uruguayský režisér a scenárista Rodrigo Plá, filmový kritik Kenneth Turan, režisér Ivan Zachariáš, prezidentkou poroty bude francouzská producentka Claudie Ossardová. Na zahájení se dostavili také zástupci porot dokumentární soutěže a sekce Na východ od Západu.

Hosté během večera zhlédli v premiéře dvě nové festivalové znělky, ve kterých hrají ústřední roli americký herec Andy Garcia a český režisér Jiří Menzel.

V závěru galavečera se dostavil na pódium prezident festivalu Jiří Bartoška: "Je mou milou povinností přivítat vás na 44. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a poděkovat městu Karlovy Vary, Karlovarskému kraji a hlavně našim partnerům, bez kterých by tento svátek filmu nebyl," řekl Bartoška. "Považujme 44. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech za zahájený," dodal nakonec.

Podobu zahajovacího ceremoniálu dali jako každoročně bratři Michal a Šimon Cabanovi. Ti měli na starosti taneční choreografii, režii a estetické řešení scény, na které dominovaly nasvícené plastikové fólie, černobílý design a šest tanečnic.

Prvním bodem programu hned po slavnostním zahájení byla mezinárodní premiéra snímku Dar režisérky Shany Festeové. Její celovečerní prvotina s Piercem Brosnanem, Susan Sarandonovou či Carey Mulliganovou byla pozitivně přijata kritiky i diváky na letošní přehlídce Sundance.