PRAHA - „Myslím, že na předsednictvu nepadlo o Davidu Rathovi mnohou slov, s výjimkou slov předsedy strany,“ řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek s tím, že o Rathovi padla jak kritická, tak hezká slova. Podle jeho vyjádření se ale dále o Rathovi prakticky nejednalo. „Celá věc byla uzavřena při diskusi na dnešním politickém grémiu, návrh vedení ČSSD je předložit kandidátky beze změny,“ uvedl předseda sociální demokracie. Upřesnil, že pouze na pražské kandidátce bude nově Olga Zubová. „Už není o čem hovořit,“ dodal Paroubek.

„Stále si myslím, že by se neměly kumulovat posty, jako je hejtman a poslanec,“ uvedl po jednání místopředseda ČSSD a brněnský primátor Roman Onderka. Domnívá se, že kandidátky jsou schváleny a to je fakt, který se musí respektovat. „Všichni členové předsednictva si musejí uvědomit, že Rathovy výroky do médií budou hodnoceny voliči v blízkých volbách,“ dodal na závěr Onderka.

„Opakuji, že mám plnou důvěru grémia a předsednictva ČSSD, abych vedl středočeskou kandidátku. Byl jsem o to požádán a respektuji toto rozhodnutí,“ uvedl místopředseda strany a lídr kandidátky ve Středočeském kraji Milan Urban. Další setrvání Davida Ratha na kandidátce dál odmítl komentovat.

Některé sociální demokraty přitom znepokojuje ostrá politika, kterou Rath používá. Přestože jej ve sněmovně rádi používali k ostrým vystoupení proti vládě, nyní se jeho ostrého jazyka a loktů obávají.

Lídrovi jihočeské kandidátky Vítězslavu Jandákovi nebo plzeňské hejtmance Miladě Emmerové vadí, že Rath kumuluje politické funkce. Kromě křesla středočeského hejtmana hodlá potvrdit i poslanecký mandát v říjnových volbách do sněmovny. Podle Jandáka by měl kandidaturu do sněmovny vzdát, jinak na to doplatí strana.

Socialistům vadí i způsob, jakým Rath vede kraj. Podle nich na veřejnost špatně působí, když zařizuje 60milionovou dotaci na jídelnu ve svých Hostivicích, nebo peníze pro Zbuzany, kde je místostarostou jeho bratr. Na veřejnost by mohlo podle jeho kolegů negativně působit i to, že nepřijal rozhodnutí soudu o tom, že nemá v krajských lékárnách proplácet poplatky, protože se jedná o nekalou soutěž. V reakci na to zveřejnil číslo soudkyně, aby jí mohla veřejnost sdělit svůj názor. Rovněž výhrůžky, že přestane proplácet poplatky v nemocnicích, pokud ČSSD prohraje volby.

Další okolností, kterou Rath nepotěšil své kolegy, byla obhajoba náměstka ve středočeských krajských nemocnicích Filipa Bušinu. Ten byl policií obviněn z daňového úniku. Rath ho hájil, poukazoval na presumpci neviny a tvrdil, že je to komplot srovnatelný s kauzou Kubice. Možnost spojení sociální demokracie s člověkem podezřelým z trestného činu vedla lídra středočeské kandidátky Milana Urbana k tomu, že vyzval Ratha k odchodu z kandidátky, jinak že odstoupí sám. V pátek už to potvrdit nechtěl a odkazoval na diskusi v předsednictvu. Podle informací v médiích byl jediným místopředsedou, který se Ratha zastal, Bohuslav Sobotka.