PRAHA -„Nominací paní Zubové chceme ukázat otevřenost sociální demokracii, především její otevřenost ekologické politice,“ uvedl Paroubek. Podle jeho slov to všichni sociální demokraté chápou jako posílení ekologické platformy v ČSSSD.

"Poslední dobou se objevovaly nepravé informace o Petru Iblovi. Přestože tyto informace nebyly pravdivé, tak na žádost předsednictva krajského výboru ČSSD pan Ibl rezignoval. Na jeho místo jsem navrhl předsedkyni DSZ Olgu Zubovou, kterou předsednictvo v pátek schválilo," vysvětlil Hulinský.

Předseda pražských sociálních demokratů dále uvedl, že na návrh předsednictva strany Ibl rezignoval a zároveň schválil kandidaturu Zubové, která nahradí Iblova na pátém místě. "Olga Zubová je osobností, která by mohla být přínosem," řekl Hulinský a doplnil, že právě ona posílí zelenou platformu ČSSD.

„Jednali jsme s menšími stranami. Pro nás bylo nejdůležitější, aby se sjednotily veškeré subjekty, které se u nás zabývají zelenou politikou,“ vysvětlila Zubová své rozhodnutí kandidovat na kandidátce sociální demokracie. „Nakonec se objevila nabídka, abychom spolupracovali se zelenou platformou ČSSD, což je pro nás samozřejmě výzva,“ uvedla s tím, že kandidátku ČSSD obohatí o zelená témata a spolupráci s mladými lidmi.

„Pro nás je to velká odpovědnost a budeme se to snažit naplnit,“ řekla Zubová. Demokratická strana zelených (DSZ) podle ní nakonec nepůjde do voleb a podpoří ČSSD. „Spekulovat v současné době o tom, zda DSZ zanikne, je předčasné, samozřejmě očekáváme spolupráci s ČSSD i v budoucnu,“ odpověděla Zubová na dotaz, zda DSZ končí. „Naopak DSZ dostává reálnou šanci dostat se do sněmovny,“ řekla Zubová. Sdělila také, že DSZ nebude financovat předvolební kampaň sociální demokracie.

Podle Zubové je nesmysl, že by její umístění na kandidátku ČSSD bylo považováno jako odměna za pád vlády v březnu letošního roku, kdy společně s několika nezařazenými poslanci, poslanci ČSSD a KSČM zvedla ruku pro pád kabinetu Mirka Topolánka (ODS).