KARLOVY VARY - Okolí červeného koberce před hotelem se začalo zaplňovat před 17. hodinou, kdy první návštěvníci obsadili pozice, z nichž měli na příjezd hostů nejlepší výhled. Jejich dlouhé čekání zpříjemňovala živá hudba. Mezi prvními, kteří na zahajovací ceremoniál dorazili, byl ředitel festivalu, herec Jiří Bartoška s manželkou Andreou a umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová. Za nimi dorazil prezident republiky Václav Klaus s manželkou Livií. "Za rok se nic nezměnilo, protože každá změna je k horšímu. Naštěstí se mění jen filmy a jejich hosté," řekl při nástpu na červený koberec Jiří Bartoška. Krátce po 18. hodině k hotelu Thermal přijel i premiér Jan Fischer, herec Jiří Macháček a jeden z hlavních hostů festivalu režisér Miloš Forman, jehož doprovodila manželka Martina a herečka Eva Holubová.

Jan Švankmajer během slavnostního zahájení 44. ročníku festivalu převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Návštěvníci ceremoniálu zhlédnou drama Dar, v němž hlavní role ztvárnili Pierece Brosnan a Susan Sarandonová. Film na festivalu osobně uvede jeho režisérka Shana Fasteová.

Karlovarský festival potrvá do 11. července, kdy budou zveřejnění vítězové jeho čtyř soutěžních sekcí. K jeho dalším očekávaným hostům patří herci Isabelle Huppertová, John Malkovich a Antonio Banderas, kteří do Karlových Varů dorazí v následujících dnech.