„Prakticky denně přijde někdo o život a dá se předpokládat, že během prázdnin tragických nehod přibude,“ uvedl mluvčí. „Oblastí s nejtragičtějšími následky jsou na železnici střety vlaků s osobami,“ vysvětli Neusar. V prvním pololetí vlaky srazili 118 lidí, z čehož jich 88 zemřelo. Jedná se o dvě osoby více, než v loňském roce. Mnoho lidí také umírá kvůli své nedbalosti na železničních přejezdech, letos se jedná o 15 osob.

„Ačkoli počet mrtvých letos klesl o sedm případů, přesto jsou tato čísla stále vysoká,“ konstatoval Neusar a doplnil, že lidé ve většině případů nerespektují výstražná světelná znamení a přecházejí přes koleje těsně před přijíždějícím vlakem. „Řidiči také velice často nedodržují povolenou rychlost jízdy před železniční přejezd,“ podotkl mluvčí. Drážní inspekce se proto zapojila k dopravně preventivní akci Policie ČR, která probíhala 18. a 22. června na Sokolovsku, Karlovarsku a Plzeňsku. Z několika desítek kontrolovaných řidičů policisté přistihli 16 motoristů, kteří překročili povolenou rychlost a čtyři, kteří nerespektovali značky. Při těchto bezpečnostních akcích, které probíhaly i v jiných dnech na různých místech v Česku, Drážní inspekce mimo jiné kontrolovala, zda přejezdy odpovídají bezpečnostním požadavkům. „Na těchto kontrolovaných přejezdech jsme nezjistili žádné nedostatky,“ řekl Neusar.

V rámci prevence na železnicích natočila Drážní inspekce film, jímž chce varovat lidi před nebezpečím. „Prostřednictvím nového preventivního filmu Hazardéry železnice zabíjí, chceme upozornit na rizika hrozící na železnici a v jejím okolí,“ vysvětli mluvčí DI. Na natáčení filmu se kromě DI podílely také Železnice Slovenskej republiky. „Na snímku v praktických případech ukazujeme, jak může skončit například to, když lidé nepoužívají podchody a nadchody, naskakují do jedoucího vlaku, přecházejí koleje mimo vyhrazená místa nebo úrazy elektrickým proudem,“ popsal Neusar. Základní verzi filmu si mohou lidé stáhnout na webových stránkách Drážní inspekce.