Projekce prvního z 234 filmů, které festival během svého 44. ročníku uvede, se uskutečnila v Kongresovém sále. Hlavní postavou korejského dramatu Matka je žena, která se celý život stará o svého nesamostatného syna. Jejich společný vztah prodělává těžkou zkoušku ve chvíli, kdy je syn obviněn z vraždy.

Matka je dílem korejského režiséra Bonga Joon-hoa, který má ve své filmografii vysokorozpočtový sci-fi snímek Mutant i povídku z bizarního triptychu Tokio!, který dorazil i do české distribuce. Jeho intimní snímek o rodinných vazbách byl letos zařazen do sekce Un certain regard festivalu v Cannes.

Přestože návštěvníci festivalu mohou v odpoledních hodinách zhlédnout první snímky z jeho letošní nabídky, filmový svátek oficiálně zahájí až po 19. hodině slavnostní ceremoniál. Gala večera se zúčastní osobnosti z české kulturní a politické scény i řada zahraničních hostů. Zahájení festivalu navštíví i režisér Miloš Forman a jeho kolega Jan Švankmajer, který převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Návštěvníci ceremoniálu zhlédnou americký film Dar, v němž hlavní role ztvárnili Pierce Brosnan a Susan Sarandonová.