PRAHA - "V souvislosti s klimatickými změnami očekáváme, že extrémním projevům počasí, jako jsou aktuální bleskové povodně, budeme vystaveni stále častěji," řekl ministr životního prostředí Ladislav Miko. "Bleskové povodně v takovémto rozsahu jsme dosud nezažili. Proto je musíme důkladně analyzovat a vyhodnotit a rozhodnout, jaká bude třeba přijmout opatření, aby se co nejvíce zmírnily dopady takových povodní v budoucnu," dodal.

Ministerstvo životního prostředí už proto připravilo návrh projektu na vyhodnocení stávajících povodní, které bude koordinovat Mikův úřad ve spolupráci s ministerstvy zemědělství, pro místní rozvoj a vnitra. Vyhodnocení by mělo být hotové do konce letošního roku.

První vlna letošních povodní zasáhla Česko 22. června. Intenzivní bouřky a lokální přívalové deště způsobily bleskové povodně v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Jihočeském kraji. Škody už dosahují 5,5 miliardy korun. Povodně si už vyžádaly dvanáct lidských životů.

Do čtvrtka nasadila armáda v oblastech postižených povodněmi 459 vojáků a 89 kusů techniky. Hasiči do pátku zachránili 189 lidí a 1495 evakuovali z jejich domovů. V důsledku povodní bylo zatopeno nebo poškozeno 915 domů na Jesenicku a 562 na Přerovsku, 969 v Moravskoslezském kraji a 528 v Jihočeském kraji.