"Nechci hodnotit, zda by měl nebo neměl David Rath kandidovat do Poslanecké sněmovny. To je věc středních Čech," řekl Mediafaxu Petr Hulinský s tím, že v každé straně probíhají demokratické diskuze.

"V očích veřejnosti mohou rozpory ve straně vyvolat nedůvěryhodnost, ale na druhou stranu je otevřenost lepší, než taková šeptanda, jako v jiných stranách," sdělil Jaroslav Foldyna. K tomu, zda by měl Rath kandidovat, Foldyna řekl, že je to především otázka středočeského lídra Milana Urbana a také vedení strany. "Pravdou však je, že pokud povedeme ostrou a nevěcnou předvolební kampaň, tak následující volby nepřinesou žádné rozuzlení," uvedl. Foldyna se obává, že by takový postup mohl pouze nahrávat nástupu pravicových nebo levicových stran.

Někteří členové sociální demokracie tento týden uvedli, že David Rath by neměl být členem kandidátky do voleb do Poslanecké sněmovny, jelikož by mohl straně volby prohrát. Urban v souvislosti s tím prohlásil, že pokud Rath na kandidátce setrvá, z jejího čela odejde. V pátek však už Urban ovšem odmítl komentovat, zda by skutečně při Rathově setrvání odešel. O vyloučení Ratha z kandidátky strany může rozhodnout pouze Výkonný výbor, který zasedne v sobotu. O stejném problému také jednalo páteční grémium strany a dokonce byla zrušena i plánovaná tisková konference, která se měla uskutečnit v dopoledních hodinách. Členové grémia pak odmítli cokoli komentovat.

Ratha jeho straničtí kolegové kritizují například za prohlášení, že jeho kraj přestane proplácet zdravotní poplatky v případě prohry voleb. Ostatním hejtmanům se nelíbí to, že Rath mluví pouze za sebe a nekonzultuje s nimi své výroky. Rath byl také kritizován za podporu krajského investičního náměstka oblastních nemocnic Filipa Bušiny, kterého policie viní, že státu způsobili škodu na daních a to ve výši nejméně 300 milionů korun, náměstek nakonec rezignoval sám.