ČESKÉ BUDĚJOVICE - Hladiny jihočeských řek pozvolna klesají, snižují se i odtoky z vodních přehrad, a to i přes srážky ze čtvrtečního večera. Na třech místech ještě platí druhý povodňový stupeň – na Blanici v Bavorově, na Vltavě ve Spolí a na Černovickém potoce v Tučapech.

Snižují se přítoky i odtoky z přehrad. Do lipenské nádrže přitéká 47 a odtéká z ní 80 metrů krychlových vody. Do přehrady v Římově přitéká 22 a odtéká 27 kubíků vody. Na Husinci je přítok 13 a odtok 15 metrů krychlových. Až do neděle meteorologové očekávají bouřky. Situace by se měla začít uklidňovat příští týden v úterý.

Hasiči v souvislosti s povodní od včerejška zaznamenali 88 výjezdů. „V terénu se dál pohybují psychologové hasičů, kteří ve spolupráci s Charitou a Českým červeným křížem poskytují psychologickou pomoc. Zájem o jejich služby už projevilo zhruba 90 rodin z vytopených obcí. Hasiči také pokračují v distribuci úklidových pomůcek a prostředků,“ uvedl hejtman Jiří Zimola.

Do odstraňování škod po velké vodě se v obcích Záblatí, Buk, Bohunice a Strunkovice nad Blanicí už zapojila armáda. V Záblatí vojáci s těžkou technikou opravují blátem a kamením zaplavenou cestu k jednomu z poškozených domů. V Buku pomáhají u zemědělské usedlosti s odstraňováním škod, které tam napáchal rozvodněný potok. V Bohunicích armáda a hasiči z Hlučína pokračují ve zpevňování cesty k rybníku a zajišťování poškozené hráze rybníka. Dalšími místy, ve kterých je na likvidaci povodňových škod nasazená armáda, jsou Strunkovice nad Blanicí a Malenice.

Hygienici provedli monitoring výskytu komářích larev. Zjistili, že v souvislosti s povodní nikde v Jihočeském kraji není jejich zvýšený výskyt a pravděpodobně nebude nutné provést plošný postřik prostředkem proti komárům.