Na letošním pátém ročníku kláštereckého festivalu zahrají špičkoví interpreti zejména klasické, ale i alternativní a rockové scény. Hlavními lákadly hudební přehlídky budou bezesporu vystoupení houslového virtuose Jaroslava Svěceného, operní pěvkyně Gabriely Beňačkové či legendárního belgického klavíristy a skladatele Francoise Glorieuxe.

Slavnostní zahajovací koncert, který je věnován 300. výročí narození českého skladatele a houslisty Františka Bendy, se odehraje v pátek od 19.30 na zámeckém nádvoří. S Českým komorním orchestrem se představí houslisté Dana Vlachová a Jaroslav Svěcený. V sobotu pak společně vystoupí operní pěvkyně Gabriela Beňačková a kytarista Lubomír Brabec.

Posluchači jsou v dalších festivalových dnech zváni třeba na platinovou deskou ověnčený multižánrový projekt inspirovaný barokní hudbou Vivaldianno 2009 s Michalem Dvořákem a Radimem Hladíkem. Těšit se mohou i na renomované České trio, na koncert Varhanní píšťaly zvěstují či na vystoupení klavíristy Francoise Glorieuxe.

Festivalový program bude gradovat 10. července, kdy v renesančním sále kláštereckého zámku zazní v podání Jaroslava Svěceného a jeho patnáctileté dcery Julie originální koncert se 12 špičkovými houslemi z evropských sbírek. Na závěrečném koncertu si zahrají s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses houslisté Dana Vlachová a Jaroslav Svěcený spolu s vybranými účastníky mezinárodních houslových kurzů.

Součástí doprovodného programu Kláštereckých hudebních pramenů bude například setkání se smyčcařem Milanem Oubrechtem a jeho synem Lubošem, které se ponese ve znamení historie i současnosti mistrovských smyčců.