40. dveře (Ázerbájdžán)
Režie: Elchin Musaoglu
Snímek umožňuje divákům nahlédnout na současnou podobu ázerbájdžánské kinematografie. Režisér vypráví příběh čtrnáctiletého chlapce Rustama, který se musí po smrti otce postarat o svou matku. Rustam se ocitá náhle ve světě dospělých, ale nepřestává snít o své hudební kariéře.

Žít (Albánie, Rakousko, Francie)
Režie: Artan Minarolli
Koprodukční psychologické drama Žít se zaměřuje na téma přežívajících tradic, krevní msty a zakořeněné lidské nenávisti. Mladý Koli přijíždí do rodné vesnice na pohřeb svého otce, ale poslední rozloučení zdaleka neprobíhá podle jeho představ. Sám se málem stane obětí zločinu, protože se jej pokusí kdosi zastřelit. Postupně zjišťuje, že má být terčem krevní msty, kterou v minulosti zapříčinil jeho příbuzný.

Tlumená světla (Litva, Německo)
Režie: Ignas Miškinis
V centru příběhu jsou tři mladí hrdinové, kteří si zpestřují život pravidelnými nočními jízdami ve městě. Výlety do prázdných ulic jsou jejich jediným vytržením z každodennosti. Režisér se snaží ukázat, jak životy mladých lidí ovládá odcizení a osamělost.

Šamanka (Kazachstán, Rusko, Francie, Německo)
Režie: Guka Omarova
Stará žena Ajdaj je známá tím, že dovede účinně léčit psychické i fyzické problémy. Její poklidný život naruší podnikatel Batyr, který v městečku postaví benzinovou pumpu a motel. Ajdaj musí také čelit únosu svého milovaného vnuka a vlivem všech negativních událostí nečekaně zmizí.

Papírový voják (Rusko)
Režie: Alexej German Jr.
Snímek ruského režiséra Germana zavede diváky do období Gagarinova letu do vesmíru. Na přípravě tohoto rozsáhlého projektu se podílí terapeut Daniil, jeho manželka Nina a milenka Věra. Trojice hlavních aktérů prožívá na pozadí klíčových dějinných událostí své komplikované milostné vztahy.

Ďáblovo město (Srbsko)
Režie: Vladimir Paskaljevic
Syn uznávaného režiséra Gorana Paskaljevice se snaží ve svém celovečerním debutu vystihnout situaci současného Srbska. Jeho hlavní hrdinové postrádají morální zábrany a řídí se především svými pocity, vášněmi a instinkty. Autor hledá odpověď na otázku, nakolik ovlivňuje postavy doba, ve které žijí.

El Paso (Česká republika)
Režie: Zdeněk Tyc
V centru příběhu je romská vdova Věra, která musí po nečekané tragické smrti manžela řešit zásadní životní situaci. Náhle je osamocená ve výchově svých sedmi dětí a zjišťuje, že jí muž zanechal enormní dluhy, které nemá šanci v blízké době splatit. Celá rodina se musí vystěhovat ze zadluženého bytu a způsob výchovy dětí pravidelně sledují sociální pracovnice. Ty požadují, aby Věře byly děti odebrány a umístěny do ústavní péče. Složitého případu se ujme mladá sebevědomá právnička, angažovaný kurátor a také novináři, což je Věřina jediná šance na záchranu.

Druhý břeh (Kazachstán, Gruzie)
Režie: George Ovashvili
Snímek odkrývá téma přistěhovalectví, ztráty rodného domova, ale vypráví také o důsledcích ničivé války. Dvanáctiletý Tedo přežívá s matkou v gruzínském městě Tbilisi, kam utekli kvůli válce z Abcházie. Po několika letech se mladý uprchlík vrací domů a snaží se naleznout otce, který nestihl spolu s rodinou emigrovat do bezpečí.

Sedmý kruh (Maďarsko)
Režie: Árpad Sopsits
Diváci karlovarského festivalu zhlédnou v mezinárodní premiéře drama, které má filozofický přesah. Režisér Sopsits se zaměřil na příběh několika teenagerů, kteří se začnou zajímat o tajemného chlapce Sebestyéna, jenž přijel do jejich vesnice. Ve filmu je možné naleznout odkaz k Dantově Božské komedii, ale i k nedávným tragickým událostem v Maďarsku.

Ničí syn (Chorvatsko, Slovinsko)
Režie: Arsen Anton Ostojic
Film Ničí syn ukazuje, jakým způsobem žijí váleční veteráni a nakolik jsou schopni se začlenit do společnosti. Hlavní hrdina Ivan měl za sebou úspěšnou kariéru rockového zpěváka, ale válka zničila vše, co měl. Stal se invalidou, přišel o své povolání i o manželku. Klíčovou roli hraje ve filmu také rodinné tajemství, které Ivana fatálně ovlivní. Snímek má za sebou již mnohé úspěchy, stal se například chorvatským filmem roku 2008 a zabodoval na festivalu v Pule.

Jeden a půl pokoje (Rusko)
Režie: Andrej Chržanovskij
Snímek Jeden a půl pokoje vypovídá o životě rodiny ruského básníka Josifa Brodského, který zahynul v roce 1996. Režisér zpestřil hrané scény také animovanými sekvencemi. Tento básník obdržel v roce 1987 Nobelovu cenu za literaturu.

Raci (Bulharsko)
Režie: Ivan Cherkelov
Zástupce bulharské kinematografie - snímek Raci se zaměřuje na nekalé praktiky v současném světě byznysu. Nezaměstnaní přátelé Doka a Bonza se nechají zlákat na první pohled dobrou pracovní nabídkou. Netuší však pravý smysl této práce. Důležitou roli hrají vychytralí obchodníci, jejichž jedinou hodnotou jsou tučná bankovní konta a materiální zajištění. Jdou bezohledně za svým cílem a osudy dalších lidí je absolutně nezajímají.

Prasklina (Polsko)
Režie: Michal Rosa
Režisér Rosa rozvíjí komorní psychologické drama, v jehož centru stojí starší manželský pár. Jejich vztah je silně narušen ve chvíli, kdy se žena dozvídá o manželově spolupráci s tajnou policií a komunistickým režimem.

Ztracené časy (Maďarsko)
Režie: Áron Mátyássy
Debut maďarského režiséra Mátyássyho zhlédnou diváci v mezinárodní premiéře. Děj se odehrává v malé vesnici na hranicích mezi Ukrajinou a Maďarskem. Hlavním hrdinou je automechanik Iván, který pomáhá své mentálně postižené sestře Eszter. Klíčovou roli hraje ve filmu nedotčená krajina, která tvoří kulisu k nelehkému životu tamních obyvatel.