Karlovarský festival Švankmajera ocení krátce před jeho 75. narozeninami, které režisér oslaví v září. Přední český filmař kombinující animované prvky s živými herci při této příležitosti v Karlových Varech uvede svůj film Spiklenci slasti z roku 1996. Projekce tohoto snímku za účasti režiséra a producenta Jaromíra Kallisty se uskuteční 10. července v Karlovarském městském divadle.

Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii letos v Karlových Varech vedle Švankmajera převezme také francouzská herečka Isabelle Huppertová a americký herec John Malkovich.
Jan Švankmajer se na mezinárodní scéně prosadil již svými krátkometrážními filmy Možnosti dialogu, Zánik domu Usherů nebo Kyvadlo, jáma a naděje. Na konci 80. let se přiklonil k hrané tvorbě a vytvořil snímek Něco z Alenky. V prolínání animace s živými herci pokračoval ve svých dílech Lekce Faust, Otesánek a Šílení.

Inspiraci jeho snímky přiznali například režiséři Tim Burton, Terry Gilliam či Peter Jackson. Jeho díla získala řadu ocenění na světových filmových festivalech. Výtvarnou podobu Švankmajerových snímků výrazně ovlivnila také jeho žena Eva, která zemřela před čtyřmi lety. Animované tvorbě se věnuje i jeho syn Václav.