V centru pozornosti bude jako každoročně hlavní soutěžní sekce, která letos uvede 14 snímků z celého světa. O Křišťálový globus však nebude bojovat ani jeden český film, ale díla z Dánska, Ruska, Spojených států amerických, Slovenska, Íránu či Maďarska. V porotě zasedne herečka Maria Bonnevieová, ruský režisér Sergej Dvorcevoj, íránská herečka Niki Karimiová, uruguayský režisér a scenárista Rodrigo Plá, filmový kritik Kenneth Turan, režisér Ivan Zachariáš v čele s předsedkyní poroty, francouzskou producentkou Claudií Ossardovou.

O vítězi soutěže dokumentárních filmů rozhodne pětičlenná porota, kterou tvoří mimo jiné dramaturg festivalu Sundance David Courier, dokumentarista Vít Janeček nebo maďarský filmový kritik György Báron. V soutěžní sekci Na východ od Západu nalezneme 14 snímků, mezi nimi i českého zástupce - drama El Paso od Zdeňka Tyce.

Během slavnostního zahájení bude oceněn český režisér a animátor Jan Švankmajer, který převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Ozdobou festivalu budou jako každoročně význační hosté. Do Karlových Varů přijede francouzská herečka Isabelle Huppertová, španělský herec Antonio Banderas, americký režisér Paul Schrader či jeho francouzský kolega Patrice Chéreau.

Světově proslulý český režisér Miloš Forman představí na mezinárodním filmovém festivalu ve světové premiéře svůj nový film Dobře placená procházka. Diváci také zhlédnou v premiéře nový horor Juraje Herze s názvem T.M.A.

Festival nabídne svým divákům projekce celkem 234 filmů. Celá řada snímků bude uvedena ve světové, mezinárodní či evropské premiéře.