KSČM reaguje na vládou v pondělí schválený rozpočet na vědu a výzkum na příští tři roky. Z něj vyplývá, že Akademie věd má obdržet příští rok o jednu miliardu méně než letos, tedy čtyři miliardy, další rok 3,3 miliardy a o rok později již jen 2,7 miliardy korun.

"KSČM žádá vládu, kterou porodila ODS a ČSSD za přispění fíkového listu Strany zelených, aby nepřipustila faktickou likvidaci této základny české vědy," uvedl Kováčik. Připomněl také, že v akademii působí celá řada význačných vědců, jejichž objevy přispěly ke zlepšení života.

"Členem akademie je například i virolog Antonín Holý, jehož retrovirové léky pomáhají zpomalit rozvoj nemoci AIDS v lidském těle," zmínil Kováčik.

Rozpočtové škrty mohou podle KSČM znamenat i rušení ústavů, což by představovalo nenahraditelnou ztrátu. Nedostatek peněz způsobí podle KSČM také rozmetání vědeckého výzkum a ohrožení výchovy badatelů. Komunisté nechtějí připustit ani to, aby mladí lidé odcházeli za lepšími podmínkami do zahraničí.

"Každá vláda má ve svém programu podporu vědy a výzkumu. Faktické kroky ale obvykle ukazují pravý opak. Nejinak je tomu bohužel nyní, kdy čeští vědci začínají bít na poplach. KSČM je bude v tomto podporovat," uzavřel Kováčik.

Výši rozpočtu považují za likvidační i sami akademici, kteří požádali hned v úterý vládu, aby návrh přepracovala.