Prague Panthers vyhráli základní skupinu D, když nejdříve porazili švýcarský Renegades Curych a poté deklasovali anglického mistra Coventry Jets. V semifinále vyhráli nad nizozemským mistrem, týmem Amsterdam Crusaders. „Byly to nesmírně těžké zápasy, ale díky nasazení, disciplíně a týmové spolupráci jsme dokázali, že v Čechách se hraje špičkový americký fotbal,“ vzpomíná na předchozí vystoupení kapitán obrany pražského týmu Jiří Záveský.

Disciplína a především týmová souhra bude rozhodující i ve finále, což potvrzují i slova hlavního trenéra Johna Shrholce. „Tento zápas bude ohromná bitva. Francouzský tým má skvělé hráče a hraje neuvěřitelně rychle. Za celý rok prohráli jediný zápas a to ve finále francouzské ligy, kdy prohráli s Paříží. Pro nás bude extrémně důležitá disciplína, se kterou máme někdy problémy a také týmová hra. Jestliže budeme hrát tvrdě, soustředěně a hlavně týmově, vyhrajeme,“ věří kouč pražských Panterů.

John Shrholec bude poprvé v této sezóně stát přímo na střídačce, předchozí zápasy řídil on-line pomocí streamovaného videa přímo z USA. „Jsem nesmírně hrdý, že hrajeme ve finále, dalších 30-40 týmů v Evropě by teď bylo rádo tam, kde jsme my. Tento zápas bude obrovským svátkem amerického fotbalu v České republice,“ míní John Shrholec, jenž byl také Českou asociací amerického fotbalu jmenován hlavním trenérem české reprezentace pro nadcházející ME, jež se uskuteční v srpnu v Rakousku.

Favoritem zápasu je francouzský tým Thoton Black Panthers, jenž momentálně figuruje na 5. místě evropského žebříčku TOP20, oproti 10. místu Prague Panthers. Výhodou Pražanů bude domácí hřiště a tradiční silná podpora jejich fanoušků.

EFAF Cup lze přirovnat k fotbalové Lize mistrů. Hrají ho nejlepší evropské týmy z národních lig. V roce 2009 je to dvanáct celků rozdělených do čtyř skupin. Po dvou zástupcích vyslaly do boje Anglie, Švýcarsko a Itálie, po jednom Francie, Španělsko, Srbsko, Nizozemsko, Norsko a Česko.

Sobotní zápas bude pro diváky komentovaný s výkladem pravidel, takže i neznalí tohoto sportu si přijdou v Edenu na své.