VITĚJOVICE - Hladina Zlatého potoka vystoupala večer z prvního na druhý povodňový stupeň. „Hrozilo tam zaplavení dětského tábora, proto jsme evakuovali 41 lidí, především dětí, do nedaleké obce Nebahovy, kde je starosta ubytoval v místním kulturním zařízení,“ řekl operační důstojník.

Potok nakonec areál tábora nezaplavil, ale děti a jejich vedoucí stráví noc v náhradních prostorách a vyčkají, až se situace na toku uklidní.

Ve čtvrtek potrápily bouřky a přívalový déšť hlavně město Tábor, kde zaplavil ulice, několik sklepů a hlavní tah na České Budějovice. Dešťová a větrná smršť se přehnala i okolím Milevska na Písecku. V Božeticích porazil vítr několik stromů a ulámal desítky větví.

Pršelo i na Strakonicku a Českobudějovicku. Nikde zatím nejsou hlášeny výraznější škody.

V Novohradských horách, na Šumavě ale i v Táboře spadlo při přívalových deštích místy až 60 milimetrů srážek na metr čtvereční. Meteorologové předpovídají stejné počasí s bouřkami, doprovázené vydatným deštěm i na pátek. Bouřky nejsou vyloučeny ani během víkendu.

Ve čtvrtek po 21. hodině byl na druhém povodňovém stupni Zlatý potok, Vltava v Českém Krumlově a Černá v Líčově. Na dalších devíti místech na jhu Čech platil stav bdělosti.