ČESKÉ BUDĚJOVICE - Mimo to vojáci pracují například na zpevnění terénu a úpravě rozbahněné cesty v Záblatí na Prachaticku, kde rozvodněný potok ze soboty na neděli kromě cesty strhl i část domu ve svahu.

Tuny naplavenin a kamení doslova těží armádní technika v bývalém mlýně v obci Buk pod úpatím Boubína. Přívalová voda, která se současným hospodářským stavením rodiny Matulkovy o sobotní noci prohnala, tady navíc usmrtila osm hospodářských zvířat.

Na situaci se přijel ve čtvrtek osobně podívat jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). „Voda Matulkovým poničila zemědělskou techniku. Osmdesátiletý otec majitele hospodářství mi říkal, že takovou vodu tady nepamatuje, že za normálního stavu se dá potok překročit delším krokem,“ uvedl Zimola.

Kamenem také po celý den zpevňovali rozbahněnou příjezdovou cestu k bohunickému rybníku, jenž hrozil od pondělí protržením hráze, hasiči ze Záchranného útvaru Hlučín.

„Přislíbili jsme proto starostovi obce na opravu cesty a zpevnění hráze 150 tisíc korun z krizových peněz. Uvědomujeme si, že ochrana životů obyvatel je na prvním místě, a proto při překročení částky o několik desítek tisíc korun peníze i tak uhradíme,“ ujistil na rozbahněné hrázi starostu hejtman Zimola.

Ten také oficiálně vyzval významné instituce v regionu, aby alespoň zhruba vyčíslily dosavadní škody, napáchané povodněmi. Ať již se jedná o Regionální agrární komoru, Jihočeskou hospodářskou komoru, Svaz průmyslu a dopravy ČR, energetické společnosti E.ON a ČEZ nebo vodárenské firmy 1. JVS a VAK. Cílem kraje je prý získat přesnější přehled o dosavadních škodách, které povodně na území jižních Čech napáchaly.

Na základě získaných údajů bude mít kraj větší šanci na zhodnocení záplav, ale zejména na hledání dalších možných zdrojů k pokrytí škod. V současnosti sice existuje hrubý odhad, v řádech sta milionů, jde především o škody na komunikacích, mostech a vodních tocích.