ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jak agentuře Mediafax ve čtvrtek sdělil, v těchto dnech měl trávit s přáteli opravdové dny volna bez mobilu a notebooku. „Realita je však jiná, bohužel, člověk míní, příroda mění. Dovolenou jsme měli už zaplacenou, ale co se dá dělat, tyto věci mají bezesporu přednost. A nejsem sám, stejně na tom je řada mých kolegů na úřadě, hasičů, policistů, záchranářů, starostů v obcích a podobně," uvedl Zimola.

Svým přátelům i rodině se bude snažit dovolenou vynahradit. „Letos jsme s manželkou slíbili dětem moře, proto doufám, že se situace uklidní a budu moct být aspoň na dva týdny neviditelný,“ poznamenal s nadsázkou první muž kraje.

Ten již od neděle, kdy ho ve tři hodiny ráno vzbudil telefon, který mu oznámil, že voda zaplavuje některé obce na jihu Čech, nedělá nic jiného, než vede jednání s povodňovou a krizovou komisí a jezdí po postižených obcích. „Dnes jsme od rána do večer na cestách. Chci osobně vidět, jak na tom lidé jsou, zda jim pomoc a potřebné věci skutečně došly a zda ještě potřebují další věci, čisticí prostředky. Monitorujeme navíc stavy silnic, mostů, škody, hovořím se starosty,“ dodal Jiří Zimola.

Ten také už o víkendu vyhlásil stav nebezpečí pro Prachaticko, Strakonicko, Písecko, Vodňany a Vimperk. Platí zatím až do 17. července.

Přívalový déšť vyplavil v noci na neděli celkem 22 jihočeských obcí. Jen v Putimi na Písecku voda zaplavila 22 domů, dále ve Strunkovicích nad Blanicí, Volyni, částečně ve Vodňanech a na dalších místech. Evakuováno bylo již přes 1000 lidí, většina z nich se již vrátila do svých domovů. Pryč museli senioři, ale i děti z letních táborů, nebo kempaři. Ti, kteří dál zůstávají mimo svá bydliště, jsou u příbuzných a známých, o ostatní se postaraly obce a Jihočeský kraj. Ten také pro postižené občany ale i pro ty, kteří chtějí někomu pomoct, zřídil bezplatnou telefonní linku s číslem 800 100 450. Zde mohou lidé čtyřiadvacet hodin denně požádat nebo naopak nabídnout pomoc. Více informací naleznou občané na webu: www.kraj-jihocesky.cz