FULNEK - Zatím pro zatopenou příjezdovou cestu k táboru Na Kohoutově boudě ve Fulneku Jerlochovicích muselo odejít do místní sokolovny dvanáct dětí a tři dospělí. "Hasiči preventivně evakuovali 73letou paní z domu v Hladkých Životicích a zavezli ji k dceři ve Stachovicích. V oblasti čerpáme vodu ze sklepů a pomáháme i odstraňovat spadlé stromy. Frekventovaná silnice I/47 mezi Odrami a Fulnekem je neprůjezdná. Projede těžká technika," uvedl agentuře mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

"Odkláníme dopravu přes Suchdol nad Odrou. Uzavřená je taky vedlejší cesta třetí třídy v Jerlochovicích, také v této obci se po deštích vylil Husí potok," sdělil agentuře Tomšík.

Podle dispečera Povodí Odry je Husí potok na II. povodňovém stupni, když po prudkém lijáku byl i na III. "Jinak jsou vodní toky v Moravskoslezském kraji klidné," dodal dispečer.

Podle Kůdely průtrž mračen poslala na Fulnecko odhadem 40 mm na metr čtvereční. To způsobilo vylití Husího potoka a menších přítoků v obcích Vlkovice, Jerlochovice, Stachovice, Hladké Životice a městě Fulnek. Voda hlavně zaplavila silnice, zahrady, sklepy, garáže a znečistila studny.

"Nasazeno bylo celkem 32 jednotek hasičů hlavně z Novojičínska a Ostravy, celkem 160 hasičů, další tři jednotky čekaly v pohotovosti na svých stanicích. Hasiči vyráběli na zbrojnici ve Fulneku, kde byl štáb velitele zásahu, pytle s pískem. Pět set použili, stejné množství čekalo večer na případné další srážky. Voda nestrhla žádný most, zatopovala hlavně zahrady, sklepy a garáže, mnoho z nich stačili hasiči vyčistit pomocí kalových čerpadel do dvacáté hodiny. Několik jednotek hasičů v pracích pokračuje. Na několika místech bylo potřeba vyčistit silnici od nánosů bahna. Hasiči zaznamenali několik podemletých úseků silnic, museli na některých místech řezat poničené stromy a keře. Na pomoc přijeli z oblasti Nového Jičína vojáci a hasiči ze záchranného útvaru Hlučín s těžkou technikou, ta nebyla naštěstí potřeba. Postižených sklepů, studní, zahrad, garáží bylo několik stovek. Například uprostřed Fulneku protékala voda oknem restaurace Brtník. Konec hlavních záchranných a obnovovacích prací nastal po osmé večer," doplnil mluvčí hasičů.