TÁBOR - Voda ze silnice a kanálů natekla do několika sklepů a garáží. Neprůjezdná více než dvě hodiny byla i silnice v Údolní ulici, která odnesla bouřku nejvíce. Voda zaplavila i kruhový objezd u Tesca na výpadovce na České Budějovice, zde se tvořily mnohakilometrové kolony, a to jak ve směru od Prahy, tak od Českých Budějovic. „Jezdíme, čerpáme ze sklepů, garáží, máme možná až okolo 50 zásahů, ale nikde by neměly být větší škody,“ uvedl operační důstojník hasičů.

Hasičskému dispečinku navíc zkolabovala počítačová technika, s evidencí zásahů jim proto pomáhá krajské operační středisko v Českých Budějovicích.

Podle obyvatel Tábora prudký déšť zvedl i poklopy některých kanálů, které pak plavaly po zatopené silnici.

Odpoledne potrápil prudký déšť Benešov nad Černou, kde hrozilo rozvodnění říčky Černé, Roudné na Českobudějovicku, část Třeboňska, ale silně pršelo i v Hluboké nad Vltavou, Putimi, Strunkovicích nad Blanicí nebo v Bavorově. Tedy v místech, které nejvíce o víkendu postihly záplavy.

Rybáři proto hlavně na Třeboňsku nyní regulují stav rybníků a upouštějí. Na Šumavě v Bohunicících zase hasiči se specialisty zpevňují už čtyři dny hráz místního rybníka, u které hrozilo protržení. V současné době je ale nebezpečí minimální.

Vichřice a prudký déšť zkropil i okolí Milevska na Písecku. Například v aleji vedoucí do Božetic strhl vítr desítky větví a dva stromy. Jeden se vyvrátil i s kořeny, další, který hasiči museli odstranit speciální technikou, zůstal viset na drátech nízkého napětí. V části obce tak asi hodinu nešel elektrický proud. Naplavený písek a bahno místy znečistil silnice v obci.

Bouřky s deštěm se objevily i na Jindřichohradecku v okolí Dačic. Přívalový déšť zaplavil částečně i silnici vedoucí na Telč, kterou příval vody v jednom místě zdeformoval. Hasiči na pomoc museli přivolat silničáře, kteří by měli narušenou vozovku opravit.

Na jihu Čech jsou nyní dvě místa, kde platí druhý stupeň povodňové aktivity. Jde o Vltavu v Českém Krumlově a říčku Černou v Líčově. Na dalších jedenácti místech na tocích je stav bdělosti.