JESENICKO - Mosty staví příslušníci 15. ženijní brigády z Bechyně. Ve čtvrtek již postavili provizorní most v Nové Červené vodě. „Jsme připraveni kdykoliv vyhovět požadavkům starostů o provizorní přemostění, zatím máme požadavky dva,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Radko Čapek.

Druhý most budou vojáci stavět v pátek v Bernarticích. Bernatice patří mezi nejvíce postižené obce. Jen v části Buková čeká čtyři domy demolice. „Celkem v Bernarticích musíme nechat zbořit pět domů,“ uvedl starosta s tím, že jeden z nich byl obývaný trvale, dva sloužily k rekreaci, jeden byl neobydlený a posledním, který čeká na likvidaci je hospodářské stavení.

Vedení obce řešilo také náhradní bydlení pro rodiny z vyplavených domů. Radnice o dvě elektricky vyhřívané unimobuňky, kterých kraj uvolnil pro zatopené oblasti dvacet. Toto řešení považuje starosta za přechodné a hledá lepší bydlení hlavně pro rodiny s dětmi. Pětičlenné rodině zajistila obec dočasné bydlení u soukromníka, dvě starší ženy dostaly od radnice dva volné malé byty.