Sportovní komisař Josef Klanica (36) odešel od soudu s patnáctiměsíčním trestem s odkladem na tři roky a má rovněž zákaz pořádání závodů, a to na tři roky.

Oba muži čelili obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti se smrtelným následkem a hrozí jim jeden až pět roků vězení. Podle obžaloby zavinili 11. října 2008 na Memoriálu Miroslava Fajkuse okruhovém závodě v Ostravě Vítkovicích nehodu a smrt diváka Petra Kočvary (53) a těžké zranění Miroslava Ferika (41), když do přihlížejících vrazil šestnáctiletý závodník Jan Kašpárek, pilot hned prvního závodního vozu Škoda Felicia, který vyjel na trať.

Podle závěrů policejního vyšetřování dostatečně nezabezpečili prostor pro diváky a jsou tak za tragédii zodpovědní. Během soudního líčení vyšlo najevo, že bezpečnostní opatření nedopovídala předpisům. Podle nich mají být všechna místa pro diváky nad úrovní vozovky a za svodidly. Na ostravském závodišti však podle organizátorů žádná vyvýšená místa nejsou, takže tato podmínka nemohla být splněna. Přesto Federace automobilových sportů konání závodů povolila. Trať měla mít podle předpisů vypracován bezpečnostní plán, který však také neexistoval a všemi příslušnými orgány to bylo tolerováno.