Balaštíkovi po minulé sezoně skončila smlouva a bylo velmi pravděpodobné, že zamíří do zahraničí. Proto útočník odmítl nový kontrakt, který vzhledem k úsporným opatření nedosahoval předchozí výše a přes svého agenta hledal práci v zahraničí. Přestože o něj byl zájem, ani jeden klub mu nenabídl tak lukrativní angažmá, aby se mu vyplatilo vydat se do ciziny. "Jsme spokojení, že jednání dospěla ke zdárnému konci, i když to dlouho nevypadalo, že to tak dopadne," poznamenal generální manažer zlínského klubu Miroslav Michalovský.

Ten častokrát opakoval, že pokud Balaštík nesežene odpovídající zahraniční angažmá a klub bude mít na něj peníze, velmi rád ho v týmu uvidí. A to se nyní stalo i díky tomu, že od května Zlín významně podporuje nový generální partner stavební firma PSG. "Chtěl jsem jít do zahraničí. Jednali jsme s kluby ze Švýcarska a Ruska, ale ztroskotalo to na financích. Nakonec jsem rád, že se zůstávám, protože jsem cítil velký zájem Zlína. Tým bude o něco silnější, mám tady kamarády," řekl Balaštík.

S jeho návratem by chtěl klub vylepšit své postavení v extralize. Po vyřazení ve čtvrtfinále se Spartou pomýšlí na vyšší příčky. "Jsem náročný na sebe i na všechny okolo. Takže bychom se chtěli dostat aspoň do semifinále," prohlásil prezident klubu Martin Janečka.

Kvůli hledání angažmá neabsolvoval balaštík společnou suchou přípravu a trénoval sám v Uherském Hradišti. K týmu se připojí v pondělí 20. července, kdy svěřenci trenéra Zdeňka Venery poprvé vyjedou na led. Zlínští hokejisté si nyní užívají třítýdenní dovolenou.

Devětadvacetiletý útočník pochází z Uherského Hradiště a je zlínským odchovancem. Poprvé klub opustil v roce 2003, kdy hrál krátce za finskou Hämeenlinnu, po dvou sezonách zamířil do Columbusu, v jehož dresu si vyzkoušel NHL. Do Zlína se vrátil před dvěma lety ze švédského týmu HV 71.