PRAHA - "Do pátku by se proto měl postupně snížit průtok Vltavy v Praze pod 600 metrů krychlových za sekundu, v průběhu dopoledne by poté bylo možné obnovit lodní dopravu v centrální části Prahy a postupně, podle vývoje, rušit i další protipovodňová opatření," uvedl Blažek.

A v úterý by se mohla otevřít vrata i na Čertovce a skončila by tak všechna protipovodňová opatření v Praze. Čtvrteční jednání povodňové komise bylo proto poslední.

V této chvíli ještě trvá i varování meteorologů před bouřkami a přívalovými dešti, ale jejich předpověď je relativně příznivá. Vltavská kaskáda snižuje odtoky z přehrad, i když si nechává velkou retenční rezervu.

Městská policie v Praze přesto ve čtvrtek ráno umístila na molo za hotelem Four Seasons říční člun s nepřetržitě sloužící posádkou. "Jde o preventivní opatření. Je mnoho takzvaných "povodňových turistů", kteří si chodí prohlížet rozvodněnou řeku a zalité břehy," vysvětlil náměstek primátora.

"Člun se pohybuje vysokou rychlostí po obrovské ploše a může zasáhnout v případě, že by neopatrný zvědavec, rybář nebo kdokoli jiný spadl do vody, jejíž proud je stále velmi silný," dodal Blažek.