TÁBOR - Bouřka s přívalovým deštěm se přehnala hlavně přes Českobudějovicko, kde v Roudném vyplavil několik sklepů, garáží a zalil i silnici. Stejná situace byla v Ševětíně a okolí na Českobudějovicku. Vydatnější srážky zaznamenali i ve Strakonicích. Tady do některých panelových domů natekla voda přes rovné střechy a ucpané odtokové kanály do bytů a společných prostor. „Bylo to celkově tak dvacet případů, ale ve většině voda natekla i přes vchodové dveře domů do sklepů,“ uvedl operační důstojník hasičů.

Voda zaplavila i některé silnice a viadukt ve Strakonicích, který byl na víc jak dvě hodiny úplně neprůjezdný.

„Místy napršelo až 70 milimetrů srážek na metr čtvereční. Tyto přívaly naštěstí toky neovlivnily,“ uvedla krajská hydroložka Kateřina Štěrbová.

Podobná situace se může opakovat i ve čtvrtek, kdy by v odpoledních a večerních hodinách mohly podle předpovědi hydrometeorologů opět přijít bouřky a přívalové deště.

Druhý povodňový stupeň na řekách je zatím na Blanici v Bavorově a Heřmani, Vltavě ve Spolí na Českokrumlovsku a Lužnici v Klenovicích na Táborsku. Stav bdělosti je pak na deseti místech na jihu Čech.

Stav nebezpečí vyhlášený jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) platí až do 17. července pro Prachaticko, Strakonicko, Písecko, Vodňany a Vimperk.

Přívalový déšť vyplavil v noci na neděli celkem 22 jihočeských obcí. Jen v Putimi na Písecku voda zaplavila 22 domů, dále ve Strunkovicích nad Blanicí, Volyni, částečně ve Vodňanech a na dalších místech. Evakuováno bylo již přes 1000 lidí, většina z nich se již vrátila do svých domovů. Pryč museli senioři, ale i děti z letních táborů, nebo kempaři. Ti, kteří dál zůstávají mimo svá bydliště, jsou u příbuzných a známých, o ostatní se postaraly obce a Jihočeský kraj. Ten také pro postižené občany ale i pro ty, kteří chtějí někomu pomoct, zřídil bezplatnou telefonní linku s číslem 800 100 450. Zde mohou lidé čtyřiadvacet hodin denně požádat nebo naopak nabídnout pomoc. Více informací naleznou občané na webu: www.kraj-jihocesky.cz