"Pořád mi budou znít v srdci tvrdé, občas i vulgární výrazy, s nimiž se na mě v posledních letech během zkoušek obracel pan Golat, tak jako spousta jiných velkých režisérů. Tyto výrazy, které někdo jen z proradnosti a zlé vůle může brát osobně, v posledních ani ne pěti letech mi přinesly jednu Libušku a jednu Cenu Thaliie 2007. Těmto výrazům a panu Luďku Golatovi tedy věnuji, plný vděku a z celého srdce, toto své poslední představení," uvedl Zampieri, hostující člen ostravského operního souboru v dopise.

Poslední představení, o kterém píše, je první premiéra opery Dalibor Bedřicha Smetany na festivalu v Litomyšli v pátek. "Už toto představení jsem musel částečně přeobsadit. Zampieri nechtěl spolupracovat s některými členy souboru, kteří jsou proti Golatovi," řekl agentuře Mediafax šéf opery NDM Oliver Dohnányi. Pár minut předtím naznačil, ale nejmenoval, kdo za vypuknutím aféry stojí a kdo už údajně před několika měsíci v Olomouci se pokoušel o odvolání ředitele divadla. Agentuře nepřímo pak potvrdil, že jde o sopranistku Eva Dřízgovou-Jirušovou a jejího manžela, operního dirigenta Paola Gatta.

„Celou kauzu, pokud vím, odstartovali pánové z operního sboru, kteří už nebyli schopni plnit požadavky ředitele a režiséra Luďka Golata při zkoušení opery Dech dobrých víl. V té já jsem vůbec neúčinkovala, takže nechápu, jak bych mohla být strůjcem současných Golatových potíží. K záležitosti jsem se nevyjadřovala veřejně vůbec do chvíle, než mě pan Golat obvinil, že se chci místo něho stát ředitelkou divadla, což je samozřejmě nesmysl. Nemám takové ambice, dokud mi to zpívá, chci zpívat, a možná předávat své zkušenosti učením. Ale na ředitelskou funkci nemám ani odpovídající znalosti a ani o ni nemám zájem. Poprvé jsem o věcech, které se odehrávaly v divadle, promluvila až s psychology firmy, kterou najalo město jako zřizovatel divadla,“ vyjádřila se Mediafaxu Eva Dřízgová-Jirušová.

Paul Gatto agentuře sdělil, že je v divadle jen jako hostující umělec, takže se k situaci veřejně nevyjadřoval vůbec. "Nechápu, jak to mohou někteří mí kolegové dělat. Je to záležitost divadla a umělci, kteří v něm působí jen jako hosté, by do toho neměli zasahovat. Ale musím říci, že se mě velmi dotýkají lži, které ředitel Golat a jeho stoupenci šíří o mě a o Evě. Dokonce jsem si v novinách přečetl, že jsem podle Golata nabízel řediteli festivalu Janáčkův máj Jaromírovi Javůrkovi místo ředitele divadla, pokud by se podařilo Golata sesadit. Už jsem o tom s panem Javůrkem mluvil, a ten je ochoten dosvědčit mi u soudu, že nic takového nepadlo,“ uvedl Gatto s tím, že pokud bude podobné osočování pokračovat, je připraven bránit se soudně.

Agentuře Dohnányi také řekl, že Eva Dřízgová-Jirušová mu nabízela kopii videokazety, na které Golat natáčí soulož jeho bývalé manželky s jiným mužem a kolem se pohybuje jejich tehdy tříapůlletý syn. Tuto záležitost prošetřují ostravští policisté, bývalému řediteli NDM hrozí obvinění z ohrožování mravní výchovy dětí a mládeže. „Ani pořádně nevím, jak se kazety kopírují, takže já jsem nic takového nedělala. Pravda, umí to dobře náš syn. Ale tomu bych nikdy nedovolila, aby se na něco takového díval," prohlásila operní diva. Jirušová se domnívá, že podobné nepravdy o ni Golatovi příznivci šíří proto, že se Golat proti pravdivým obviněním nemá jak bránit a těžko by mohl obvinit členy operního sboru, kteří se proti němu nakonec postavili, z nějakých zištných cílů. Obvinit ji a Gatta se tím pádem jeví jako nejjednodušší cesta. Mediafaxu Jirušová navíc dodala, že v divadle se podle ní děly ještě daleko horší věci, než které se dostaly na veřejnost.

Za Golata se postavil písničkář Jaromír Nohavica, který ve středu seděl v kavárně Domu knihy Librex s divadelním publicistou Josefem Hermanem. Herman obvinil z aféry novináře, dokonce donutil reportérku MF Dnes Markétu Radovou, aby se veřejně zpovídala z toho, jak o aféře informuje. Nohavica řekl, že chápe, jak Golatovi je, sám že si od roku 2006 kvůli odhalené spolupráci s StB užil útoky médií. "Každý konec je zároveň začátkem něčeho nového," dodal.

Golata odvolal z funkce ředitele Lubomír Pospíšil (ODS), náměstek primátora města Ostravy, které je zřizovatelem divadla, po personálním auditu, jež v divadle provedla najatá specializovaná firma. Ta pracovala v divadle poté, co si na Golatovo velmi nevhodné chování stěžoval 12. května jeden z členů operního soboru, když Golat jako režisér nutil pěvce v připravované inscenaci masturbovat na jevišti.