Hlavní protest se odehrává pře Ústavem pro informace ve vzdělávání (UIV). Mladí rozdávají letáčky s hesly "Naši touhu po svobodě žádná represe nezastaví". Na letácích tvrdí, že "cítí naléhavou potřebu vytvářet nové prostory, kde můžeme žít a tvořit po svém, bez autorit." Další třímají v rukou transparenty s nápisy "UIV platí nácky, vy platíte UIV" či "Vzali jste nám domov, budeme u vás snídat".

"Státní správa se spojuje s neonacisty proti lidem vytvářejícím nekomerční kulturu," tvrdí squatteři v letáku. Ve společném prohlášení ovšem projev podstatně přitvrzují. "Náckové z bezpečnostní agentury společně s fízly během jednoho dne zničili místo, kde léta přetvářeli své sny a realitu," píší v prohlášení. Podle jejich mínění bylo zničeno kulturně sociální centrum.

Squatteři chtějí jednat s ředitelkou ústavu Pavlou Zieleniecovou, ta ale tvrdí, že jednat bude pouze se třemi jejich zástupci. "V žádném případě. Nehneme se odsud, dokud mezi nás nepřijde," tvrdí squatteři. Chtějí, aby jim vysvětlila, proč je z domu Milada vyhnali. " Vchod z ústavu zablokovali a vylepili na něj červenočerný transparent s heslem "Nechcete nás v domech, máte nás v ulicích" a oni sami křičí: "Chceme nový barák, chceme nový barák!" Jan Němec, jeden ze skupiny protestujících prohlásil, že pokud vlastník budovy, tedy UIV, nedá odpověď, před budovou zůstanou tábořit. Podle jeho slov došlo v úterý ke spáchání několika trestných činů, například agresivnímu napadení. "My se jednání nebráníme, podmínkou jednání je ale přítomnost médií u jednání. Nechceme jednání za zavřenými dveřmi," uzavřel Němec.

Na protest dohlíží zhruba třicet policistů.

Vilu Milada vyklidila v úterý agentura za dohledu policistů. Důvodem byly stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek v objektu. Akci provázely potyčky squatterů a policie. Tři policisté byli zraněni. Policie zadržela pět lidí. Při zásahu se osm squatterů opevnilo na střeše budovy, kde část z nich vydržela až do večerních hodin. Jednoho z nich pracovníci bezpečnostní agentury násilím sundali, poslední dva slezli až poté, co jim ministr pro lidská práva Michael Kocáb přislíbil, že se pokusí jim zajistit pro squatting jiný objekt.