"V krajích, které byly postiženy ničivými povodněmi, stále pokračují záchranné a likvidační práce. Hasiči, vojáci, dobrovolníci zajišťují čerpání vody, budování a zpevňování hrází, odstraňování padlých stromů z vodních toků, zpřístupňování komunikací, dodávku pitné vody, potravin, oblečení a nářadí," uvedla Svitáková. Podle hasičů bylo v úterý v nejvíce postižených krajích České republiky nasazeno 475 hasičů a 593 vojáků.

V Jihočeském kraji zasahovalo 144 hasičů a šest vojáků, v Olomouckém kraji 248 hasičů a 156 vojáků, v Moravskoslezském kraji 60 hasičů a 430 vojáků.

Kraje si podle hasičů vyžádaly další technické prostředky na likvidaci následků povodní. "Ze skladů Základny logistiky HZS ČR bylo poskytnuto do postižených oblastí ruční ženijní nářadí, ochranné prostředky, nádoby na pitnou vodu. Hasičský záchranný sbor ve středu připravil k předání 20 kusů vysoušečů do Valašského Meziříčí," uvedla Svitáková. Celkově již hasiči nasadili 1270 vysoušečů na Moravě a mají připraveno dalších 1670 vysoušečů. Správa státních hmotných rezerv pak disponuje dalšími 500 vysoušeči.

"V okresu Jeseník ve středu probíhala příprava na výstavbu provizorních mostů. První provizorní most (délka 21 m) ze zásob státních hmotných rezerv bude vyskladněn ve čtvrtek a postaví se v obci Nová Červená Voda na Jesenicku," uvedla mluvčí hasičů.

V Olomouckém kraji bylo celkem zatopeno 536 objektů na Jesenicku a 562 objektů na Přerovsku. V Jihočeském kraji bylo ohlášeno zatopení 528 objektů. Povodněmi bylo podle hasičů do současnosti zasaženo 13 okresů a v nich 209 obcí. Zachráněno bylo 175 lidí, evakuováno 1426 občanů a zemřelo 13 lidí.