Hasiči vyjížděli ještě v úterý večer k několika případům poté, co se nad částí kraje spustil prudký déšť. Ten postihl hlavně Strakonicko, Písecko a Prachaticko, místy voda zalila silnice a několik sklepů. „Oproti tomu, co jsme prožili od víkendu, to nebylo opravdu nic zásadního. Několik čerpání sklepů, asi dva obytné objekty a několik dalších drobností, ale žádné nově zaplavené domy, ani evakuace se naštěstí nekonaly,“ uvedl operační důstojník hasičů.

Také pro středu platí stejná předpověď počasí, jako v uplynulých dnech. „Přes den teplo, sluníčko, navečer mohou přijít bouřky s deštěm, které mohou ojediněle způsobit rozvodnění toků. Bude záležet na tom, jak budou bouřky silné a zda nezůstanou takzvaně stát nad jedním místem,“ uvedla pro agenturu Mediafax jihočeská hydroložka Kateřina Štěrbová.

Na jihu Čech je ve středu už jen jedno místo, kde platí třetí povodňový stupeň, a to na Blanici v Heřmani. Na dalších pěti místech je stav pohotovosti a dalších pěti bdělost. Všechny toky klesají a tím se snižuje i pravděpodobnost, že v případě silnějšího deště znovu rychle napáchají velké škody. Rozlít se ale naopak mohou potoky a strouhy.

Stav nebezpečí vyhlášený jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) platí až do 17. července pro Prachaticko, Strakonicko, Písecko, Vodňany a Vimperk.

Přívalový déšť vyplavil v noci na neděli celkem 22 jihočeských obcí. Jen v Putimi na Písecku voda zaplavila 22 domů, dále ve Strunkovicích nad Blanicí, Volyni, částečně ve Vodňanech a na dalších místech. Evakuováno bylo již přes 1000 lidí, většina z nich se již vrátila do svých domovů. Pryč museli senioři, ale i děti z letních táborů, nebo kempaři. Ti, kteří dál zůstávají mimo svá bydliště, jsou u příbuzných a známých, o ostatní se postaraly obce a Jihočeský kraj. Ten také pro postižené občany ale i pro ty, kteří chtějí někomu pomoct, zřídil bezplatnou telefonní linku s číslem 800 100 450.Zde mohou lidé čtyřiadvacet hodin denně požádat nebo naopak nabídnout pomoc. Více informací naleznou občané na webu: www.kraj-jihocesky.cz