Za šest měsíců tohoto roku si nejhorší bilanci v počtu mrtvých připsal konec školního roku, tedy červen, kdy zahynulo rovných 80 lidí. Ačkoli je toto číslo vysoké, stále je to o 9 mrtvých méně než v loňském roce. Po červnu se na místo s velkým počtem mrtvých zařadil leden (78), za něj květen s 63 mrtvými, následuje duben (61), únor (52) a nejméně lidí přišlo o život v březnu (46).

Lidé nejvíce umírají proto, že se řidiči dostatečně nevěnují řízení vozidla, nepřizpůsobují rychlost stavu vozovky, nebo nedodržují bezpečnou vzdálenost. Častou příčinou tragické nehody bývá i vysoká rychlost na silnici, která je ve špatném technickém stavu.

Podle doposavad uveřejněných statistik – do května tohoto roku – zemřelo nejvíce lidí ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Nejméně pak tradičně v Praze, která ale oproti tomu eviduje nejvíce nehod. Největší počet nehod připadá na pátky, kdy lidé vyrážejí užívat si volného víkendu. Pátek a sobota se pak řadí na dny, kdy přijde o život nejvíce lidí.

V posledním měsíci prvního pololetí vyšetřovala policie celkem 6 100 nehod, nejvíce v Praze, středních Čechách a v Moravskoslezském kraji. Nejnižší nehodovost policisté evidují na Vysočině. S počtem mrtvých je na tom nejhůře Středočeských kraj, tam v červnu zahynulo 19 lidí, po něm následuje Moravskoslezský (12) a Jihomoravský (11). Nulovým počtem obětí se může pyšnit pouze Liberecký kraj. Na Vysočině a na Zlínsku zemřel shodně 1 člověk.

Oficiální statistiky by mělo Policejní prezidium ČR uveřejnit během následujících dní.