Vyhlášku přijalo město hlavně kvůli bezdomovcům a mládeži. „Tito lidé často pijí alkohol u supermarketů, v parcích i jinde, dělají nepořádek, obtěžují okolí,“ řekl starosta Písku Miroslav Sládek (ODS).

Zákaz popíjet alkoholické nápoje platí v centru města, v ulicích přilehlých Otavě, v parcích, na výstavišti, v některých částech sídlišť a také u obchodních center.

„Jsme rádi, že strážníci budou mít konečně účinný nástroj, jak potrestat hříšníky. Uložit mohou až tisíc korun pokuty na místě, ve správním řízení to pak bude mnoho tisíc korun navíc,“ dodal starosta.

Městská policie bude moct alkohol bezdomovcům i mladým lidem zabavit, vylít. Vyhláška bude mít výjimky, a to na restauračních předzahrádkách a v případě konání městských slavností či velkých sportovních a kulturních akcí. V prvních dnech budou strážníci případné hříšníky jen upozorňovat, později ale už budou nemilosrdně pokutovat.

Zákaz popíjení alkoholu na ulicích platí v Jihočeském kraji v Týně nad Vltavou, Soběslavi, Strakonicích či v Jindřichově Hradci.

O zavedení vyhlášky uvažoval i Tábor, který ji ale nakonec odmítl, Prachatice počkají do konce roku. „Vyčkáme, jaké budou výsledky strážníků, kteří slíbili častější kontrolu opilých, a pokud uznáme za vhodné vyhlášku zavést, od ledna 2010 by mohla platit,“ doplnil starosta Prachatic Jan Bauer (ODS).