"Pan Dohnányi mimo jiné argumentoval tím, že na fungování studia již divadlo nemá žádné peníze. Přitom činnost studia si rodiče dětí platí sami a divadlo poskytuje jen prostor pro zkoušení," uvedla Živocká. Dohnányi také zmínil důvod, že by mohl být obviněn třeba za deset let z pedofilie, jako se to stalo Golatovi nebo sbormistrovi Kulínskému. Děti ze studia tak mohou nadále hrát pouze ve stávajících inscenacích, ovšem pod přísným dohledem na jejich ochranu.

Děti ze studcia účinkují v současné době například v operních inscenacích Manon, Nabucco, Prodaná nevěsta, Soffio, Figarova svatba, na podzim mají vystupovat v opeře Vita, Boris Godunov. Za patnáct let fungování studia děti připravily i několik samostaných inscenací. Živocká se obává, že zrušení studia je aktem odvety Dohnányiho, který stojí na straně ředitele, zato, že ona i děti ze studia v médiích hovořily o nevhodném chování Golata se sexuálními motivy.

Golata odvolal z funkce ředitele Lubomír Pospíšil (ODS), náměstek primátora města Ostravy, které je zřizovatelem divadla, po personálním auditu, jež v divadle provedla najatá specializovaná firma. Ta pracovala v divadle poté, co si na Golatovo velmi nevhodné chování stěžoval jeden z členů operního soboru, když Golat jako režisér nutil pěvce v připravované inscenaci masturbovat na jevišti. Posléze se přidali se svými svědectvími další členové souboru, policie navíc začala šetřit okolnosti nahrání kazty, na níž bývala Golatova manželka souloží s dalším mužem za přítomnosti nezletilého syna a Golat vše natáří videokamerou.