VOLARY - Volary byly lokálními záplavami rovněž zasaženy, ale méně, než jiná místa na Prachaticku. „Zastupitelé věnovali částku 50 tisíc korun a dobrovolní dárci, kteří chtějí přispět, mají dvě možnosti, jak mohou pomoct,“ uvedla starostka.

Peníze mohou lidí nosit na podatelnu městského úřadu, nebo je mohou poukázat na bankovní účet u Komerční banky 43-5078130297/0100. Účet sbírky bude fungovat do konce srpna. „Kromě toho je možnost přispívat materiálně, především čistícími a hygienickými prostředky, nářadím a dalšími potřebnými věcmi. Toto mohou směrovat lidé buď do podatelny, nebo na odbor kultury,“ doplnila starostka.

Část pomoci by měla jít i na sousední Vimpersko, které také voda místy postihla.

Stav nebezpečí vyhlášený jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) platí až do 17. července pro Prachaticko, Strakonicko, Písecko, Vodňany a Vimperk.

Přívalový déšť vyplavil v noci na neděli celkem 22 jihočeských obcí. Jen v Putimi na Písecku voda zaplavila 22 domů, dále ve Strunkovicích nad Blanicí, Volyni, částečně ve Vodňanech a na dalších místech. Evakuováno bylo již přes 1000 lidí, většina z nich se již vrátila do svých domovů. Pryč museli senioři, ale i děti z letních táborů, nebo kempaři. Ti, kteří dál zůstávají mimo svá bydliště, jsou u příbuzných a známých, o ostatní se postaraly obce a Jihočeský kraj. Ten také pro postižené občany ale i pro ty, kteří chtějí někomu pomoct, zřídil bezplatnou telefonní linku s číslem 800 100 450.Zde mohou lidé čtyřiadvacet hodin denně požádat nebo naopak nabídnout pomoc. Více informací naleznou občané na webu: www.kraj-jihocesky.cz.