PÍSEK - Jak agentuře Mediafax řekl jihočeský hydrolog Tomáš Vlasák, bouřky by nemusely být dramatické. „Bude záležet na intenzitě srážek a samotných bouřek. Zatím v lokalitách, kde se už bouřka přehnala, napršelo maximálně do 30 milimetrů srážek. Bouřkové stavy odezněly a postupují dál,“ uvedl Vlasák.

Nejvíce s obavami k obloze vyhlížejí obyvatelé okolo Blanice, kteří byli zasaženi povodněmi. Bojí se lidé ve Strunkovicích nad Blanicí na Prachticku, v Putimi a Protivíně ale obavy jsou i v obcích, kde je v minulých dnech nevyplavily řeky, ale přívalový déšť, ale i v Novohradských horách

Třetí stupeň povodňové aktivity platí na Blanici v Heřmani a v Husinci. Na dalších čtyřech místech je pak stále vyhlášen stav pohotovosti.

„Bouřky by se mohly v jižních Čechách objevovat do dvacáté, maximálně dvaadvacáté hodiny, pak budou odeznívat. Středa bude stejná, dopoledne a přes den teplo, dusno, navečer opět bouřky a hrozby přívalových dešťů a možné rozvodnění toků,“ varoval hydrolog.

Stav nebezpečí vyhlášený jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) platí až do 17. července pro Prachaticko, Strakonicko, Písecko, Vodňany a Vimperk.

Přívalový déšť vyplavil v noci na neděli celkem 22 jihočeských obcí. Jen v Putimi na Písecku voda zaplavila 22 domů, dále ve Strunkovicích nad Blanicí, Volyni, částečně ve Vodňanech a na dalších místech. Evakuováno bylo již přes 1000 lidí, většina z nich se již vrátila do svých domovů. Pryč museli senioři, ale i děti z letních táborů, nebo kempaři. Ti, kteří dál zůstávají mimo svá bydliště, jsou u příbuzných a známých, o ostatní se postaraly obce a Jihočeský kraj. Ten také pro postižené občany ale i pro ty, kteří chtějí někomu pomoct, zřídil bezplatnou telefonní linku s číslem 800 100 450.Zde mohou lidé čtyřiadvacet hodin denně požádat nebo naopak nabídnout pomoc. Více informací naleznou občané na webu: www.kraj-jihocesky.cz