PRAHA - Nejvíce lidé využívají svých mobilních telefonů. "Přes deset milionů korun bylo darováno prostřednictvím dárcovských SMS. Dalších 500 tisíc korun věnovala organizace Člověk v tísni ze svého humanitárního fondu Klub přátel," doplnila Břeňová.

Na sbírku Povodně 2009 je možné přispět buď převodem přímo na konto 7202 7202 /0300 u ČSOB, či odesláním textové zprávy ve tvaru DMS POVODNE09 na číslo 8 7777.

Pracovníci organizace Člověk v tísni i nadále pokračují v rozdělování potřeb na odstraňování škod po záplavách na Novojičínsku a Jesenicku, kam každý den zamíří dodávky s nářadím, pracovními oděvy, vybavením na odstraňování sutin, vysoušeči a odvlhčovači domů a zdí.

V postižených oblastech pak s oběťmi záplav pracují psychologové hasičů, kteří se zaměřují hlavně na akutní pomoc, kterou tito lidé trpící posttraumatickým stresem potřebují. "Ze zkušeností z minulých povodní vím, že lidé se v takové situaci potřebují vypovídat, postěžovat si, potřebují, aby je někdo vyslechl, ukázal jim, že nejsou v beznadějné situaci, jaké mají možnosti," vysvětlil další z koordinátorů Jiří Velenský.

Pracovníci organizace Člověk v tísni se současně připravují na projekty obnovy, které se zaměří především na Jesenicko. "Dlouhodobějšími projekty chceme pomoci zejména lidem, kterým by kvůli neštěstí hrozil sociální propad. Za tím účelem vytvoříme soupis potřeb a plánů jednotlivých poškozených rodin a s těmi budeme pracovat na obnově jejich soběstačnosti, zatopených živností a pomáhat řešit jejich budoucnost," doplnil ředitel humanitární sekce společnosti Člověk v tísni Marek Štys.