JIRKOV - „Rozhodli jsme se poskytnout pomoc přímo, protože takováto adresná pomoc lidem je podle nás účinnější a rychlejší než pomoc zprostředkovaná přes jiné organizace,“ řekl agentuře Mediafax Bedřich Fryč, ředitel kulturního, informačního a vzdělávacího zařízení Jirkov, s tím, že se organizátoři spojili s konkrétní obcí, kterou jsou Hodslavice na Novojičínsku, aby zjistili, co potřebuje.

Sbírková pomoc, při níž mohou obyvatelé severočeského Jirkova nosit například dezinfekční prostředky, saponáty, hadry, kbelíky, smetáky a další úklidové prostředky, ale také například ponožky, je organizována od úterý a bude probíhat ještě ve středu a ve čtvrtek od 9 do 18 hodin před marketem Tesco. Pokud se setká se zájmem, bude prodloužena i na pátek. Koncem týdne bude nashromážděná pomoc převezena do Hodslavic.

Hodslavice mají zhruba 1700 obyvatel a rozkládají se v mírné kotlině podél potoka Zrzávky mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím. Ve středu 24. června večer se potok během deseti minut proměnil na deset metrů širokou řeku, která se převalila celou vesnicí. Záplavová vlna v její dolní části zaplavila desítky domů do výše poloviny přízemí.

Podle mluvčího radnice Mizuna poté, co z Jirkova odejde tato bezprostřední pomoc, hodlá město zorganizovat finanční sbírku, do níž poskytne počáteční vklad. Jeho výše v této chvíli není dosud určena.