Mezi sedmi obviněnými jsou čtyři ženy, ve vazbě jsou tři, z toho jedna 30letá recidivistka, která byla v zimě podmínečně propuštěna z vězení za stejné provinění.

"Jí hrozí od pěti do deseti let vězení, ostatní mohou strávit za mřížemi dva až deset roků. Mezi obviněnými je i čerstvá, 22letá absolventka jedné ostravské vysoké školy, ta drogu užívala kvůli neutěšené rodinné situaci, feťáci jí poskytli bydlení a ona jim pomáhala. Nejstaršího, 39letého muže jsme na začátku května zatkli v Třebovicích u lávky přes Opavu, nakládal tam varnu do auta. Poslední jsme zatkli minulý týden v jedné katovně, čili feťáckém bytě při vaření pervitinu. Ve třech varnách v Ostravě Porubě a centru města v pronajatých bytech uvařili a prodali pervitin nejméně za sto tisíc korun," uvedl Kopeček.

Dodal, že už není zločinu, který by nebyl v Ostravě spáchán pod vlivem drog.

"Vařiči a distributoři pervitinu jsou velmi vynalézaví. Každý má několik mobilů, stěhují varny z bytu do bytu. Vědí, že když někde zůstanou déle, dostaneme je snáze pod kontrolu. Od 1. června platí vyhláška, podle které léky obsahující pseudoefedrin jako je Modafen či Nurofen vám prodají, jen když ukážete občanský průkaz a po zanesení do problematické databáze. Vařiči pervitinu si pro obdobné léky jezdí do Polska, kde jsou volně dostupné u pokladen nákupních center. U těch, co jsme zadrželi při akci Dirt - Špína - jsme našli sto blistrů polského Modafenu při jedné ze čtyř domovních prohlídek," sdělil kriminalista.