"Jestli se nám opravdu něco povedlo, tak to byly týmy, které stály za předsednictvím," uvedla ministryně. Kopicová vyzvedla skvělou přípravu týmů, které jí pomohly se rychle zorientovat v agendě ministerstva školství. "Měla jsem to tudíž jednoduché, protože kolegové z úřadu vlády a ministerstva mně velmi pomohli," uvedla s tím, že po pádu předešlé vlády byla v pátek uvedena do úřadu a již v pondělí vedla v Bruselu jednání.

To nejdůležitější, co si z předsednictví podle ministryně Češi odnášejí, je to, jak funguje Evropská unie, jaké je postavení zemí a institucí. "Nyní již víme, jak lépe vyjednávat, vytvořili jsme si celou řadu kontaktů a do budoucna budou naše jednání o něčem jiném," sdělila ministryně. Kopicová na závěr svého projevu poděkovala i bývalému ministrovi školství Ondřeji Liškovi (SZ) a vyzdvihla mladý kolektiv absolventů vysokých škol, který na ministerstvu pomáhal.

Náměstek ministryně školství Jakub Dürr novinářům sdělil, že se českému předsednictví podařilo narýsovat budoucnost evropského vzdělávání na celé další desetiletí. Podle náměstka se také podařilo posílit spolupráci mezi institucemi a zaměstnavateli. "Jednali jsme s rektory a zástupci vysokých škol, odborů a zaměstnavatel," řekl s tím, že cílem byla větší spolupráce mezi zaměstnavateli a školami.

České předsednictví sedmadvacítky podle náměstka nezapomnělo ani na výzkum a vývoj. "Šlo nám nejen o to, zvyšovat peníze na vědu a vývoj, ale abychom také věděli, jak jsou tyto peníze využívány," řekl náměstek.

Z mnoha dalších cílů a projektu, na kterých Češi pracovali, pokračovali, nebo začali, jmenoval Dürr například, že do roku 2020 by měl každý vysokoškolský student přinejmenším jeden semestr za dobu svého studia strávit v zahraničí.

Změny by se měly do budoucna týkat i středoškoláků. Dürr nastínil představu, že by student již na střední škole získával kredity, jako vysokoškoláci. Cílem by pak podle něj byla paralela k Rakousku-Uhersku, kdy student koloval po Evropě a dostával od svého cechu výuční list, který pak platil všude. Zmínil také, že rok 2011 byl ustanoven Evropským rokem dobrovolnictví.

Dürr ale také připomenul, že pád vlády velmi poškodil české předsednictví. "Když pak přijdete do Bruselu, musíte projít uličkou hanby, i když jste nic neprovedli. Pád vlády české předsednictví velmi podkopal, ale práce našich lidí a paní ministryně nakonec tuto ránu zacelila," dodal náměstek.