V doprovodu hejtmana Haška se nejdříve prezidentský pár pozdravil s brněnským primátorem Romanem Onderkou a městskými zastupiteli. "První zahraniční cesta slovenského prezidenta po zvolení vede vždycky k přátelům do České republiky. Přijíždím k vám rád - ne proto, že je to už zvykem, ale proto, že tady máme vynikající přátele a bratry, se kterými si rozumíme více, než s kýmkoliv jiným, " zdůraznil Gašparovič při přípitku na Nové radnici.

Vztahy obou republik jsou podle slovenského prezidenta skvělé. "Nikdy v tisícileté společné historii nebyly vzájemné vztahy lepší a upřímnější. Marně pátrám v paměti po nějakém skutečném problému," řekl slovenský prezident. Dodal, že si kromě jiného velmi váží koordinovaného postupu obou zemí při prosazování společných zájmů v Evropské unii - hlas obou zemí má podle slovenského státníka větší váhu, než kdyby se snažila každá ze zemí prosadit své názory na vlastní pěst.

Jediný osobní problém však Gašparovič, vášnivý hokejový fanoušek, při návštěvě Brna přece jenom objevil. "Moc mi chybí hokejové derby Kometa - Slovan. S atmosférou kolem dokola, zdravou rivalitou a vším ostatním," zalitoval s úsměvem. Primátor Roman Onderka (ČSSD) reagoval okamžitě. "Zvu vás na zahájení extraligové sezony, kdy hrajeme proti Plzni. Určitě se v dresu Brna objeví řada slovenských hráčů," poznamenal.

Z brněnské radnice si pak slovenský prezident s manželkou a doprovodem vyšel na procházku ulicemi Brna. Lidé jej poznávali, slovenský politik rozdal i několik autogramů.

Odpoledne absolvuje Gašparovič rychlý přesun do zámku v Lednici, kde se setká se starosty z Břeclavska, projde se zámeckým parkem a ve 14 hodin odjede do Valtic k slavnostnímu obědu. V šestnáct hodin slovenský prezidentský pár návštěvu jižní Moravy ukončí a odcestuje nazpět do Bratislavy.