JIHOČESKÝ KRAJ - Vzhledem k poškozené infrastruktuře a zatopeným přístupům k obydlím na území Vimperska rozšířil v pondělí v odpoledních hodinách pro tuto obec s rozšířenou působností hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola stav nebezpečí. Zároveň prodloužil jeho trvání do 17. července.

Na rozlitých tocích kolem města Písku se stav vody udržuje nebo začal jeho pokles. Klesají také Volyňka ve Strakonicích, Bělský potok ve Vodňanech kulminoval v pět hodin ráno. Od obce Malenice po Heřmaň vytvořila záplavová voda velké jezero. Neprůjezdnost příjezdových komunikací do obce způsobil v noci na úterý přílivový déšť ve Strunkovicích; voda a nánosy bahna zde zaplavily deset domů. Hasiči po celou noc odčerpávali vodu a evakuovali obyvatele domů. V Krašlovicích na Strakonicku strhla voda lávku pro pěší.

V krátkém čase, během dvou hodin, dopadlo největší množství srážek v noci v obcích Mazelov (44 milimetrů) a v Hluboké nad Vltavou (32 milimetrů). Způsobily pouze místní škody. "Podle meteorologických předpovědí bychom se měli také dnes a zítra připravit na podvečerní bouřky doprovázené přílivovým deštěm. V noci by měl přijít útlum. Jako nejsušší den v týdnu očekávají meteorologové sobotu," řekla Pavlová.

Přestože centimetrové stoupání hladin zaznamenávají některé jihočeské rybníky, jako například Osika na Novobystřicku a Novohradsku, vodohospodáři udržují stav třeboňské rybniční soustavy v normálu. Stabilizované jsou všechny tři jihočeské vodní přehrady. Na Husinecké přehradě se včera večer přítok zvedl pouze o pět metrů kubických, Římov hlásí na přítoku 24 kubíků, na odtoku 38 kubíků, na Lipenské přehradě, která pouští 80 metrů krychlových, klesla v noci hladina o tři centimetry. Původní neověřená informace, která se objevila v neděli brzo ráno a podle které hrozila hráz Husinecké přehrady protržením, se nepotvrdila, voda pouze přetékala přes hráz přehrady.

Za uplynulou noc vyjížděli jihočeští hasiči k 75 zásahům. Ke včerejšímu večeru evakuovali dosud 1004 osob. Společně s armádou nyní čistí Záchranný útvar HZS Hlučín tok na Prachaticku, opravují a čistí hráze v Suslavicích, Bohunicích a odvodňují laguny ve Volyni. V některých lokalitách se podle záchranářů začíná objevovat povodňová únava. Proto působí v terénu psycholog a koordinátoři pomoci.

Policie, která střeží opuštěné objekty, nehlásí žádné poznatky o trestné činnosti, poukazuje pouze na drobnou nekázeň spojovanou s přeceňováním vlastních sil. Příznivé zprávy přináší Zdravotnická záchranná služba. Zasahovala pouze při havárii hasičské cisterny v Mazelově, kde byl jeden z hasičů zraněn. V podvečer asistovala při hledání ztracených a později také šťastně nalezených dvou vodáků na Lužnici. Zvýšení výjezdů očekávají záchranáři až o víkendu a v příštím týdnu, kdy na lidi dolehne posttraumatický stres.

Jako velmi účinná a efektivní se ukázala zřízená Zelená linka Krizového štábu Jihočeského kraje Do úterního rána evidovala na 80 nabídek a poptávek po materiální a technické pomoci. Kromě drobné pomoci v podobě nabídek hygienických a úklidových prostředků, oblečení, přikrývek se objevuje také manuální pomoc nebo nabídka ubytování. "Takovou konkrétní nabídkou je poskytnutí bytů 2+kk a 2+1 postiženým rodinám od starosty obce Kardašovy Řečice Nekudy. Tuto pomoc nabízí okamžitě. Seznam nabídek a poptávek po materiální a technické pomoci: www.kraj-jihocesky.cz nebo telefonicky prostřednictvím Zelené linky 800 100 450, na e-mailovou adresu: krizovy.stab@kraj-jihocesky.cz," řekla Pavlová.