PRAHA - "Podle meteorologický modelů během čtvrtka na pátek očekáváme až 40 milimetrů srážek za hodinu na severozápadě a západě Čech," vysvětlila Mediafaxu meteoroložka Dagmar Honsová z agentury Meteopress.

Český hydrometeorologický ústav i nadale upozorňuje na extrémní stupeň nebezpečí v Jihočeském, Plzeňském, Jihomoravském kraji, na Vysočině, Moravskoslezské a Olomouckém kraji. Silné bouřky s velmi nebezpečnými doprovodnými jevy zasáhly Pardubický, Královéhradecký, Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský kraj. "Pokud napadne 40 milimetrů srážek za hodinu, můžeme opět očekávat rozvodnění řek," doplnila Honsová.

"V případě větších srážek jsou ohroženy především říčky," uvedla Honsová k situaci k povodí, kdy meteorologové předpokládali vzestup na střední a dolní Berounce a přítoku Vltavy.

Zvýšená pravděpodobnost dosažení úrovně přesahující druhý nebo třetí povodňový stupeň je nadále v oblasti Jeseníků (Bělá, Opava, Opavice), na Šumavě a v Novohradských horách (Úhlava, Ostružná, Volyňka, Blanice, Malše a horní Vltava).

Podle meteoroložky na Moravě koncem týdne již nebudou srážky tak intenzivní jako minulý týden. "O víkendu očekáváme srážky jen na 30 procentech míst, nejvíce v Čechách, Morava má nejhorší za sebou" doplnila meteoroložka na závěr.