Jak agentuře Mediafax sdělila v úterý vedoucí vychovatelka Jiřina Mottlová, do domova se bude moct osazenstvo vrátit nejdříve na konci týdne. „Máme zde nyní 19 dětí mezi čtyřmi až devatenácti let věku. Pro nás to nebylo příjemné opouštět domov, pro některé děti to ale je dobrodružství,“ uvedla Mottlová.

Prostory po velké vodě v domově jsou už z většiny uklizené, ale děti zůstanou v náhradních prostorách ještě několik dní. „Počkáme, než se situace zklidní, protože meteorologové pořád předpovídají bouřky a my bychom neradi totéž absolvovali znovu,“ dodala vedoucí vychovatelka.

Dětský domov má poničenou částečně kuchyni, spotřebiče, potraviny a některé další zařízení, včetně plynových kotlů. Škody půjdou do stovek tisíc korun. Vedení zařízení spoléhá na pomoc státu, kraje i charitativních organizací.

Přívalový déšť vyplavil v noci na neděli celkem 22 jihočeských obcí. Jen v Putimi na Písecku voda zaplavila 22 domů, dále ve Strunkovicích nad Blanicí, Volyni, částečně ve Vodňanech a na dalších místech. Evakuováno bylo především v noci na sobotu a neděli okolo 840 lidí, většina z nich se již vrátila do svých domovů. Pryč museli senioři, ale i děti z letních táborů, nebo kempaři. Ti, kteří dál zůstávají mimo svá bydliště, jsou u příbuzných a známých, o ostatní se postaraly obce a Jihočeský kraj. Ten také pro postižené občany ale i pro ty, kteří chtějí někomu pomoct, zřídil bezplatnou telefonní linku s číslem 800 100 450. Zde mohou lidé čtyřiadvacet hodin denně požádat o pomoc nebo ji naopak nabídnout. Více informací naleznou občané na webu: www.kraj-jihocesky.cz.